Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi

Afrika El Sanatları ve Kültür Evi projesi, 25 Mayıs 2016’da Sn. Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Afrika kıtasının sosyal kalkınma çabalarına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir.

Afrikalı kadınların eğitim ve sağlık sorunlarının çözümüne katkı sunmak amacıyla gerçekleştirilen ”Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi “ projesi, Afrikalı kadınların el emeklerinin hak ettiği değerde, kar amacı gütmeksizin pazarlanması amacına yöneliktir. Proje aynı zamanda, Afrika kültürlerinin karşılaşma noktası olma ve Türkiye-Afrika ilişkilerine katkı sunma amaçlarını hedeflemektedir. Ankara’nın tarihi semti Hamamönü’nde faaliyet göstermektedir.

Afrikalı kadınların el emeği göz nuru işlerinin bulunduğu pazarda; Gana, Fildişi Sahili, Nijer, Gambiya, Nijerya, Tanzanya, Sudan, Kenya, Somali, Uganda, Etiyopya, Cibuti, Senegal, Benin, Mali, Kamerun ve Gine’den getirilen ürünler yer alıyor. Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, Ankara’nın tarihî semti Hamamönü’ndeki merkezi, el yapımı Afrika ürünlerinin ilgilisine ulaştırıldığı bir pazar olmasının yanı sıra, Afrika kültürlerinin karşılaşma mekânı olarak da işlev görüyor.

T.C Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, MÜSİAD, TİKA ve THY projenin ortaklarıdır.

Afrika Evinde geçtiğimiz yıllarda Afrika ülkelerinin Türkiye’de bulunan büyükelçilerinin eşlerine Türk Sanat Müziği dersi verilmiş olup yeni bir etkinlikte kısa sürede hayata geçirilecektir.

Düzenli olarak gerçekleştirilen Afrika Evi Talk Africa programı Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Yavuz Selim Kıran ile geçtiğimiz yıl başlamış olup, düzenli olarak ayda bir kez Afrikalı öğrencilerin ve Afrika kültür ve medeniyetine ilgi duyanların katılımıyla gerçekleşmektedir. Programda Afrika ile ilgili güncel ve aktüel konular uzman konuşmacılar ile işlenmektedir. Bu sayede Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrencilerle bir kaynaşma, Afrika’ya ilgi duyan katılımcılara da bir toplanma noktası oluşturmak amacı güdülmektedir.

19 Mayıs 2018 tarihinde YTB ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile ortaklaşa 1.Uluslararası Afrikalı Öğrenciler Festivali Hamamönü’nde Afrika Evi bünyesinde gerçekleştirilmiştir.

Sayın Hanımefendi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, MÜSİAD'ın destekleriyle, Afrikalı kadınların ortaya koyduğu el emeği ürünleri hak ettikleri değerde, kar amacı gütmeksizin Türkiye’de satışa sunup elde edilecek gelirleri Afrikalı kadınlara göndermeyi amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi başlatıldı. Bu proje kapsamında, Ankara’nın Altındağ ilçesinde ‘’Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’’ açıldı.

 

WWW.AFRİKAEVİ.COM

14.000'İ AŞAN ÜYESİ İLE MÜSİAD

MÜSİAD'A ÜYE OL
60.000'E YAKIN İŞLETMEYİ TEMSİL EDEN

Yaklaşık 2.000.000 kişiye istihdam sağlayan

YURT İÇİNDE 84 İRTİBAT NOKTASI BULUNAN

Üyelerin sorunlarını, görüş ve önerilerini kamu kurumlarına ileten

YURT DIŞINDA 81 FARKLI ÜLKE VE 95 NOKTADA

Toplamda 179 nokta ile hizmet veren bir sermaye platformudur.

SOSYAL SORUMLULUK
TÜMÜNÜ GÖR
İçerik Bulunmuyor!