TÜRK VE ENDONEZYALI İŞ İNSANLARI MÜSİAD'DA BULUŞTU

Türkiye-Endonezya Ticaret Heyeti İş Geliştirme Toplantısı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İhracatı Geliştirme Komisyonu koordinasyonunda Türk ve Endonezyalı iş insanlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

MÜSİAD öncülüğünde düzenlenen Türkiye-Endonezya İş Geliştirme Toplantısına, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş, İhracatı Geliştirme Komisyonu Başkanı Abdülkadir Sıcakyüz, Kadın Komisyonu Başkanı Meryem İlbahar, Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Osman Nuri Önügören, MÜSİAD Endonezya Temsilcisi Doddy Cleveland Hidayat Putra, Endonezya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolos Yardımcısı Thalita Evani Hindarto, Endonezya-Türk Kardeşlik Derneği Endonezya Başkanı Mutia Octavia ve Endonezya-Türk Kardeşlik Derneği Türkiye Başkanı Ali Çetin olmak üzere Endonezya’dan 70, Türkiye’den 100 iş insanı katıldı. 

Etkinliği değerlendiren MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş, "MÜSİAD yurt içinde 84 ve yurt dışında 81 ülkede 165 nokta var olan uluslararası bir ticaret ağıdır. 60.000'den fazla şirket ile dünyanın birçok noktasında 2 milyona yakın istihdam sağlayarak dünya ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bugün hangi kıtaya ve ülkeye giderseniz gidin MÜSİAD şubeleri, temsilcileri ve bünyesinde bulunan şirketleri sizlere her türlü destek vermeye hazırdır" diye konuştu.

Asya bölgesinin en önemli ülkelerinden birisinin Endonezya olduğunu ifade eden Altunbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Endonezya istikrarlı ve stabil bir ülke konumunda. Endonezya, Türk iş insanları için önemli fırsatlar barındırıyor. MÜSİAD olarak burada gerçekleştirdiğimiz iş toplantısında Endonezya’nın Türkiye ile hem ihracatı, hem de ithalatını geliştirmesi için önemli B2B’ler gerçekleştirdik. Pandemi sürecinde Endonezya İş Forumu’na gelen iş adamlarının talepleri dikkate alındığında Endonezya’nın ithalat yaptığı ülkelerin iyi incelenmesi gerektiğini bir kere daha tespit ettik."

Aynı zamanda yıl içerisinde iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşmalarının imzalanacağını duyuran Altunbaş, anlaşma ile birlikte 2023 yılına kadar iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolar seviyelerine çıkmasını öngördüklerini ifade ederek, "2021 yılı içerisine 2 ülke arasında yapılacak anlaşmalar ile Serbest Bölge ticareti yapmaya temenni ediyoruz" dedi.

Türkiye-Endonezya Ticaret Heyeti İş Geliştirme Toplantısı'nın, Türkiye ve Endonezya arasındaki karşılıklı ticaretin geliştirilmesi bakımından son derece önemli bir adım olduğunu ifade eden MÜSİAD İhracatı Geliştirme Komisyonu Başkanı Abdulkadir Sıcakyüz ise etkinlikte gerçekleştirilen temasların önemine değindi.

Sıcakyüz konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

"MÜSİAD İhracatı Geliştirme Komisyonu olarak, 50’den fazla B2B görüşmesi gerçekleştirdik. Endonezya İş Toplantısı ile yeni ortaklıklar geliştirilirken, Endonezya’nın önde gelen iş kuruluşları ve MÜSİAD üyeleri ile sıcak ortam oluştu. Türkiye’nin üretim, istihdam ve ihracatında önemli bir role sahip olan MÜSİAD üyelerinin yeni pazarlara açılması ve katma değerli ihracat yapabilir hale gelmesi adına bu gibi faaliyetlere devam edecektir. İhracatı Geliştirme Komisyonu olarak başlıca; raporlar, eğitimler, yurtdışı iş gezileri, alım heyeti organizasyonları, ticari diplomasi, yurtdışı şube/temsilcilerle ilişkiler, teşvik ve desteklere erişim konularında faaliyetler yürütülmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda Genel Merkez, Şubeler, Sektör Kurulları tarafından organize edilecek olan tüm bu faaliyetlere üyelerimizin katılımlarını bekliyoruz."

Programda konuşan MÜSİAD Kadın Komisyonu Başkanı Meryem İlbahar da gerçekleştirilen çalışmaları işaret ederek, "Projelerle üyelerimizin MÜSİAD ve MÜSİAD Kadın sayesinde ticaretlerini geliştirmelerine hatta belki de ilk ihracatlarına ve ilk girişimlerine şahit olmayı hedeflemekteyiz" dedi.

İlbahar konuşmasında şunları söyledi:

"Endonezya’yı temsilen gelen ticaret heyetindeki iş insanlarının çoğunun kadın olduğunu görmek mutluluk verici. MÜSİAD Kadın Türkiye’nin en büyük Sermaye Platformu olan MÜSİAD’ın desteğini arkasına alarak Türkiye’nin en yaygın ve kapsamlı İş Kadınları Örgütü olma yolunda ilerlemektedir. Bu bağlamda bizler, kuruluş gayemize uygun olarak kadınların, kadın girişimcilerin iş hayatında ve dahi sivil toplum örgütlerinde olmasını çok önemsiyoruz."

Sözlerine MÜSİAD'a böylesi bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederek başlayan Türkiye Endonezya Derneği Başkanı Mutia Octavia ise, "Heyetler arası karşılıklı güzel bir iş toplantısı gerçekleştirdik" dedi. 

Octavia konuşmasında, "Türkiye ekonomisi her geçen gün gelişiyor. Biz de Endonezyalılar olarak bu gelişime ayak uydurmaya çalışıyor, ülke ekonominize katkı sunmaktan dolayı gurur duyuyoruz. İlerleyen dönemlerde de Türk ve Endonezyalı iş insanlarının bir araya gelmesinin iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi adına faydalı olacağına inanıyoruz. Bu yüzden Endonezyalı iş insanları ve MÜSİAD’lı iş insanlarını daima bir araya getirmeliyiz" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan program kapsamında Türk ve Endonezyalı iş insanları B2B görüşmeleri gerçekleştirirken, katılımcılar karşılıklı proje ve çalışma sunumlarını paylaşma fırsatı buldu.