TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜME ORANIYLA GÜÇLÜ VE İSTİKRARLI YAPISINI GÖSTERMEKTEDİR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)'dan yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğine ait büyüme oranıyla güçlü ve istikrarlı yapısını gösterdiği ifade edildi. 

MÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklama şöyle:

2021 yılı, bütün dünya ülkeleri için olduğu gibi Türkiye ekonomisi için de bir “sınanma yılı” olarak geride kalmak üzeredir. Birçok ülke Covid-19 sonrası adeta bir “hayatta kalma mücadelesi” verirken, Türkiye ekonomisi ise %7,4’lük büyüme oranıyla güçlü ve istikrarlı yapısını yeniden bütün dünyaya gösterme imkânı bulmuştur.

%7,4’lük bu oran, Türkiye ekonomisinde temel lokomotiflerinin artık pozitif büyüme rayına tamamen oturduğunu göstermektedir. Ekonomimizin pandemi sonrası normalleşmenin başladığı 2020 yılı 3’üncü çeyreğinden itibaren 5 çeyrek boyunca kesintisiz pozitif büyümesi ve 2021 yılının ilk 3 çeyreğine ilişkin büyüme oranının %12,2’ye ulaşması, sürdürülebilir bir büyümenin sinyallerini vermesi bakımından oldukça önemlidir.

G20 ülkelerinin ortalama büyüme hızına baktığımızda, Türkiye ekonomisinin başarılı performansı daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. İngiltere’nin %6,6, Çin ve ABD’nin %4,9, Avro Bölgesinin %3,7, Almanya’nın %2,5 ve Japonya’nın sadece %1,4 oranında büyüyebildiği bu dönemde Türkiye’nin %7,4 ile G20’nin zirvesinde yer alması, taraflı/tarafsız herkesin takdirini hak etmektedir.

Üst üste gelen ihracat rekorlarının ardından net dış talebin büyümeye 6,8 puan katkı vermesi hiç kimse için şaşırtıcı olmamıştır. %7,4’lük büyüme içerisinde ihracatın katkısının bu denli yüksek olması, Türkiye ekonomisinin yalnızca tüketim bazlı büyüdüğüne dair olumsuz algıların da aksini ispatlar niteliktedir. Büyümede ihracat rüzgârının son çeyrekte de sürmesi, iç talepteki canlılık ve faiz indirimleriyle ivme kazanacağına inandığımız yatırımların da etkisiyle; 2021 yılı genelinde çift haneli bir büyüme bizler için sürpriz olmayacaktır.