MÜSİAD'DAN TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ'NE ZİYARET

MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu koordinasyonunda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne düzenlenen ziyarette, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yetkin, MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya ve beraberindeki MÜSİAD heyeti TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr.  Ahmet Yozgatlıgil ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen görüşmede kurumsal çalışmalar ve iş birliği alanları değerlendirildi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yetkin ve MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr.  Ahmet Yozgatlıgil ile bir araya geldi. 

Genç MÜSİAD Gebze Başkanı Muhammed Faruk Özmen ve MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu üyelerinin de yer aldığı görüşmede kurumsal çalışmalar ve iş birliği alanlarına yönelik değerlendirmeler ele alındı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr.  Ahmet Yozgatlıgil, "Sağlık Sektörü, MAM'ın faaliyetleri arasında en önemli sektörlerinden birisi. Özellikle Türkiye'de İlaç geliştirme, biyomalzeme, biyomedikal cihazları, bunların test ve sertifikasyonu, ülkemizde az bulunan altyapıları kurmak ve iletmek anlamında TÜBİTAK MAM gerçekten çok aktif. Ama bizim en büyük olmazsa olmazlarımızdan birisi sanayi ortaklarımızdır" ifadelerini kullandı. 

Misafirperverliklerinden dolayı TÜBİTAK MAM heyetine teşekkür eden MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya, "Biz MÜSİAD olarak, Türkiye'de sağlık sektörünü 650 firma ile temsil ediyoruz. Bu kapsamda çok disiplinli bir yapıya sahibiz. Pandemi koşullarında son 2 yılda çok farklı günler yaşadık. Sağlıkta, sağlık verilerinin hastane ortamında üretilmesi bundan sonra hastanenin dışına çıktı. Bu demek oluyor ki yeni teknolojik gelişmelere ihtiyacımız var. Bunun için inovasyon yapmamız lazım. TÜBİTAK bizim için bir mihenk taşı, başlangıç noktası" dedi. 

Toplantıda ayrıca, TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü (GE), Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü (GMBE), Kimyasal Teknoloji Enstitüsü(KTE) ve Malzeme Enstitüsü’nün (ME) altyapı, faaliyet alanları ve MÜSİAD ile gerçekleştirilebilecek potansiyel iş birliği alanlarına yönelik ilgili Enstitülerin Müdür ve Müdür Yardımcıları tarafından sunum gerçekleştirildi. 

Sunum tamamlandıktan sonra TÜBİTAK MAM labarutavarlarını gezen MÜSİAD heyeti, ilgili alanlarda yetkin kişiler tarafından bilgilendirildi.