MÜSİAD GENEL BAŞKANI MAHMUT ASMALI: KGF DESTEK PAKETİ, SANAYİCİMİZİN İMKANLARINI GENİŞLETECEK

"Türkiye Ekonomi Modeli, Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı", İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle katıldığı toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, yeni ekonomi destek paketinin ayrıntılarını paylaştı.

Gerçekleştirilen program sonrası değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, "Kredi Garanti Fonu paketine ilişkin sıkı bir takip mekanizması uygulanması ile sağlanan desteklerin doğru kullanımı teyit edilecek. Yatırımcımıza can suyu olacak bu destek paketi, sanayicimizin imkanlarını genişletecek" dedi.

Başkan Asmalı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye Ekonomi Modeli, Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısında açıklanan yeni destek ve adımları, iş dünyası olarak memnuniyetle karşılıyor, alınan kararların ekonomimize dinamizm kazandıracağına inanıyoruz.

Yüksek enflasyona yönelik kaygılarımızı gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde sıklıkla dile getirmiştik. Bugün alınan kararlar ile temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin fiyatlara yüzde 7 oranında yansımasını öngörüyoruz. Üreticilerimiz de bu adımların karşılığını verecektir.

Aynı zamanda 60 milyar TL'lik Kredi Garanti Fonu destekleri de istihdam, üretim ve yatırım noktasında girişimcilerimize ve sanayicilerimize olumlu yansıyacaktır. Sunduğumuz raporlarda KGF'ye ilişkin usulsüz kullanımın önüne geçilmesine yönelik beklentilerimizi paylaştık.

Kredi Garanti Fonu paketine ilişkin sıkı bir takip mekanizması uygulanması ile sağlanan desteklerin doğru kullanımı teyit edilecek. Yatırımcımıza can suyu olacak bu destek paketi, sanayicimizin imkanlarını genişletecek.

Devletimizin adımları yanında bizlerin de elimizi taşın altına koyarak ortak paydamız olan ülkemiz için canla başla çalışmamız gerekiyor. MÜSİAD olarak, Türkiye'nin potansiyeline güveniyoruz dedik ve ihracat odaklı çalışmalarımızı hızlandırdık. 2022'yi Yatırım Yılı ilan ettik. 

Burada iş dünyamızın tüm temsilcilerine bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin Türkiye'mizin güçlü yarınları için birlikte yatırım yapalım. Gelin Anadolu'nun her bir köşesine dokunalım, şehirlerimizi beraber kalkındıralım, istihdamı birlikte güçlendirelim."