15 TEMMUZ'DA MİLLETİMİZ, YALNIZCA DEMOKRASİMİZİ DEĞİL, AYNI ZAMANDA TÜRKİYE EKONOMİSİNİ DE KURTARMIŞTIR

15 Temmuz’un 6. yıl dönümünde, FETÖ darbe girişimini, yerli ve yabancı iş birlikçilerini, ulusal ve uluslararası destekçilerini lânetliyoruz. Hain darbe girişimine karşı tarihi bir direniş ve diriliş destanı yazan aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz. Milli iradeye ve demokrasimize cesaretle sahip çıkan, mensubu olmaktan gurur duyduğumuz necip milletimizi gönülden kutluyoruz. Darbecilere ve işgalcilere karşı verilen istiklâl mücadelesine liderlik yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı arz ediyoruz.  

Bu vesileyle, MÜSİAD olarak, her ne pahasına olursa olsun daima demokrasinin ve milli iradenin yanında olduğumuzu ve geçmişte olduğu gibi gelecekte de her türlü darbeye ve darbe girişimine karşı mücadele edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.     

Askeri ya da sivil, istisnasız bütün darbelerin amaçlarından birisi, kaynak, servet ve gelir transferidir. Bu anlamda 15 Temmuz’da hedef alınan, 2013 yılında IMF’ye olan borcunu kapatan, 27 çeyrektir pozitif büyüyen, finansal ve mali disiplinini istikrarlı bir yapıya kavuşturmuş ve birçok büyük projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Türkiye ekonomisiydi.  

Her ne kadar 15 Temmuz’un hemen akabinde ekonomi yönetiminin başarılı politikalarıyla piyasalar normal işleyişine geri dönmüşse de elbette bu hain darbe girişiminin ciddi maliyetleri olmuştur. İlk belirlemelere göre yaklaşık 300 milyar lira olan bu maliyetin, alt sektörlere olan etkisi de hesaba katıldığında daha da arttığını söylemek mümkündür. Bugün geldiğimiz aşamada ekonomimizin mevcut büyüklüğü göz önüne alındığında, hain darbe girişiminin sebep olduğu maliyetin, son 20 yıllık süreçte mali anlamda elde edilen kazanımları gölgeleyemediği görülmektedir. Bu bağlamda 15 Temmuz’da iradesine sahip çıkan milletimiz, yalnızca demokrasimizi değil, aynı zamanda Türkiye ekonomisini de kurtarmıştır. Şayet darbe girişimi başarılı olsaydı hiç şüphesiz birçok açıdan Türkiye için karanlık bir dönem başlamış olacaktı.   

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında yeni bir şahlanış dönemine girecek olan Türkiye’mizi canlarını feda ederek darbecilerden ve işgalcilerden kurtaran aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatıralarına daima sahip çıkacağımızı ve emanetlerini koruyacağımızı bir kez daha vurguluyoruz. MÜSİAD olarak; müreffeh, bağımsız, kalkınmış ve demokratik Türkiye’nin önündeki her türlü engelle mücadele etmeye devam edeceğiz. Hain darbe girişimini ve 15 Temmuz Milli İrade Destanı’nı unutmayacağız, unutturmayacağız… 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.