SAMEKS 2022 TEMMUZ AYI VERİLERİ AÇIKLANDI

2022 yılı Temmuz ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 1,1 puan artarak 54,6 değerine yükseldi.

SAMEKS Bileşik Endeksi’nin yılın 3’üncü çeyreğine pozitif başlangıç yapmasında Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksinin önceki aya göre 3,8 puan artarak 55,3 seviyesine yükselmesi belirleyici rol oynarken; geçtiğimiz ay son 1,5 yılın en yüksek seviyesini gören Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi de 5,2 puan azalmasına karşın 52,7 puanla referans değer üzerindeki seyrini sürdürdü. Böylece Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, 50 referans değeri üzerindeki seyrini üst üste 12’nci ayına taşıdı.

Her iki sektörde de istihdam artışının sürdüğü bu dönemde, sanayi sektörüne yönelik yeni sipariş artışının önceki aya göre ivme kaybetmesi, Bileşik Endeksteki artışı sınırlandırdı.

Böylece üst üste 7’nci ayında 50 referans değeri üzerinde gerçekleşen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, ekonomik aktivitedeki canlılığın Temmuz ayında da sürdüğüne işaret etti.

SAMEKS 2022 TEMMUZ AYI VERİLERİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.