CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MÜSİAD KAZAKİSTAN HEYETİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Kazakistan İş Programı çerçevesinde Astana'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD Kazakistan Temsilciliği Başkanı Yılmaz Kesen ile bir araya geldi. Görüşmede, MÜSİAD Kazakistan Başkanı Kesen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a MÜSİAD Kazakistan çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana’da gerçekleştirilen Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 4. Toplantısı ve Asya’da İşbriliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 6. Zirvesi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu Konsey toplantısının yanı sıra, Asya’nın bölgesel konularının gündemde olduğu ve birçok ülke liderlerinin katılımıyla gerçekleştiği CICA zirvesinin yoğun programına rağmen, ülkede faaliyet gösteren MÜSİAD heyeti ile de bir araya gelerek, dernek faaliyetleriyle ilgili bilgi edindi.

Programa ilişkin konuşan bulunan MÜSİAD Kazakistan Başkanı Yılmaz Kesen, MÜSİAD Kazakistan'ın iki kardeş ülke arasındaki kardeşlik ve ticari ilişkilerin daha artırılması ve güçlendirilmesine yönelik çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

Başkan Kesen, verdiği demeçte şunları aktardı: 

"MÜSİAD Kazakistan olarak resmi kuruluşumuzu tamamladığımız 2018’den bu yana, Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın iki kardeş ülke arasındaki ticari hacmin 10 milyar dolara çıkartılması yönündeki söylemlerini gerçekleştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu minvalde, Kazakistan’da resmi düzeyde Kazakistan’ın Atameken Ticaret Odası Almatı Başkanlığıyla bir mutabak zaptını imzaladık. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Almatı Temsilcilik Başkanlığıyla etkin iş birliğimiz mevcut. Kurumsal olarak Almatı Eyalet Valiliği ile de ortak projelerimiz devam ediyor. Aynı zamanda, hem MÜSİAD Genel Merkez hem de T.C. Almatı Başkonolosluğu tarafından sağlanan destekler bizleri motive etmektedir. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Başkonsoloğumuzun ve Genel Merkezimizin destekleriyle Almatı’da 'Türkiye-Kazakistan İş Forumu' düzenledik. 2-5 Kasım’da da MÜSİAD EXPO'ya Kazakistan’dan iş insanları heyetinin katılımını sağlayacağız. MÜSİAD Kazakistan'ın iki kardeş ülke arasındaki kardeşlik ve ticari ilişkilerin daha artırılması ve güçlendirilmesine yönelik çalışmalara devam edeceğiz. Bu minvalde Sayın Cumhurbaşkanımıza, derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgi verdik. Yoğun mesai programına rağmen, bizlere buyurduğu ilgi ve dikkatlerinden dolayı dernek üyeleri ve şahsım adına teşekkür ederim."