MÜSİAD, SAHUR VE İFTARDA DA DEPREMDEN ETKİLENEN VATANDAŞLARIN YANINDA OLACAK

Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremler sonrası yaraları sarmak için seferber olan MÜSİAD, afet bölgesindeki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. MÜSİAD'dan yapılan açıklamada afet bölgesinde kurulacak sahur ve iftar sofraları ile bölgedeki vatandaşlarla dayanışma içerisinde olunacağı ifade edildi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), 6 Şubat tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremler sonrası afetten etkilenen illerdeki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Depremin yaşandığı ilk andan itibaren kurulan MÜSİAD Kriz Masası koordinasyonunda yurt içi ve yurt dışı MÜSİAD üyelerinin destekleri ile bölgeye 3000'den fazla TIR sevk eden MÜSİAD, oluşturduğu lojistik merkezlerle bölge için seferber oldu. 

Aynı zamanda depremden etkilenen illerde aşevi ve mobil mutfaklar kuran MÜSİAD, üyelerinin destekleriyle Hatay'da inşa edilen sahra hastanesi ile de yaraları sarmak için gece gündüz demeden faaliyetlerini sürdürürken, Kahramanmaraş Elbistan ve Adıyaman'da konteyner yaşam kent çalışmalarına devam ediyor.

Söz konusu çalışmalara ek olarak MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı tarafından yapılan Karz-ı Hasen çağrısı, afet bölgesinde zarar gören üreticiler için büyük önem arz ediyor. Karz-ı Hasen geleneği ile bölgedeki üye iş insanlarına faizsiz veya hibe sermaye desteği sağlayan MÜSİAD, bununla birlikte afet bölgesindeki üyeleri diğer illerdeki üyelerle eşleştirerek üretimin devam etmesi için önayak oluyor.

Ramazan ayına ilişkin MÜSİAD'dan yapılan açıklamada ise, Ramazan ayı boyunca afet bölgesinde kurulacak sahur ve iftar sofraları ile depremden etkilenen vatandaşların yanında olunacağı bildirildi. 

Depremin büyük yıkıma neden olduğu Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Hatay ve Gaziantep'te afetten etkilenen bölgelerde sahur ve iftar sofralarının kurulacağını belirtilen açıklamada, "Bir ve beraberiz. Yaralarımızı birlikte saracak, beraber ayağa kalkacağız" denildi.

MÜSİAD'dan yapılan açıklamada ayrıca, afetten etkilenen tüm şehirlerde ve deprem bölgesinden tahliye edilen vatandaşlara yönelik yardımlara ara vermeden devam edildiği, bölgedeki gıda ve temel ihtiyaçlar, acil sağlık hizmetleri ve barınma gibi ihtiyaçların karşılanması için devletin ilgili makamları ile koordinasyon halinde çalışmaların sürdürüldüğü vurgulandı.