SAMEKS 2024’E POZİTİF BAŞLADI

2024 yılı Ocak ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 3,4 puan ivme kaybetmesine karşın 51,4 puanla referans değer üzerindeki seyrini sürdürdü. Böylece geçtiğimiz yılı büyüme eğilimiyle geride bırakan SAMEKS, yeni yıla da pozitif bir başlangıç yapmış oldu.

Önceki aya göre 3,3 puan ivme kaybetmesine karşın 54,5 puanda gerçekleşen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, bu dönemde de pozitif görünümünü sürdürdü. 3,0 puan azalarak 49,7 puana gerileyen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi ise, Ocak ayına ilişkin negatif bir görüntü sundu.

Sanayi sektöründen gözlenen olumlu seyirde girdi alımları, yeni siparişler ve üretimdeki artışın bu dönemde de sürmesi etkili olurken; hizmet sektörünün durgun görüntüsünde ise iş hacminde kaydedilen düşüş belirleyici rol oynadı. Bu dönemde her iki sektörde de istihdam alt endeksinin azalış kaydetmesi, 2024 yılında emek talebinin daralabileceğine dair olumsuz bir işaret sundu.

Bu gelişmelerle birlikte SAMEKS, Ocak ayına ilişkin ekonomik aktivitenin canlı bir görünüm arz ettiğine ve büyüme sürecinin 2024 yılına da devam ettiğine işaret etti.

SAMEKS, 2024 OCAK AYI VERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.