MÜSİAD VE TÜRK KIZILAY İŞ BİRLİĞİ İLE GAZZE’YE İNSANİ YARDIM GEMİSİ YOLA ÇIKTI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türk Kızılay iş birliği ile Gazze’ye destek olmaya devam ediyor. Türk Kızılay öncülüğünde hazırlanan 2 bin 737 ton insani yardım malzemesi taşıyan yedinci gemi, 7 Mart 2024 günü Mersin Uluslararası Limanı'ndan uğurlandı.

MÜSİAD, Türk Kızılay Derneği, bağışçılar ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan iş birliğiyle temin edilen hazır yemek içerikli gıda kolileri, su, un, giyim, hijyen, çadır, uyku tulumu, battaniye, barınma malzemeleri, tıbbi ve bebek malzemeleri Gazze’ye doğru yola çıktı. MARIN adlı gemiye yüklenen ürünler, Gazze’ye bugüne kadar gönderilen en büyük insani yardım malzemelerini barındırıyor. 2 bin 737 tonluk insani yardım malzemesi Gazze’deki kardeşlerimize nefes olmaya çalışacak.

Mersin Limanı’nda gerçekleştirilen törene MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz katılım sağladı. Törende konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yardımların ay sonunda yeni bir gemiyle daha devam edeceğini bildirdi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz ise Gazze'ye içerisinde temel ihtiyaç malzemesi olan en büyük gemiyi göndermenin heyecanını yaşadıklarını söyledi.

“Ay sonu 75.000 koli daha gönderilecek”

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ramazan ayından önce MÜSİAD üyeleriyle bir kampanya düzenlendiğini ve burada Filistin’e, Gazze’ye gönderilmek üzere hazır gıda paketi bağışlandığını söyledi. Genel Başkan Asmalı sözlerini şöyle sürdürdü:

“MÜSİAD olarak içerisinde 2.100.000 adet hazır gıda paketi olan 75.000 gıda kolisi bağışladığımız ve yaklaşık 3000 ton gıda, giyecek, medikal ve mutfak malzemesi içeren İyilik Gemimizi bugün Mersin’den yolcu ettik. Bu ay sonunda yeniden 75.000 koli ve 2 adet ambulans göndererek MÜSİAD olarak Gazze’deki mazlum kardeşlerimize desteğimizi sürdüreceğiz. Bundan önce Gazze için bir müzayede ve bir gıda kolisi kampanyası düzenlemiştik. Hamdolsun, üyelerimiz müzayedeye katılarak 15 milyon TL bağışladı. Daha sonrasında gıda kolisi kampanyasıyla 150.000 adet koliye karşılık gelecek bağış toplandı. Şimdi bunları sahiplerine gönderme zamanı.”

“Gazze’de insanlar temel ihtiyaçlarına ulaşamıyor”

Türk Kızılay Genel Başkanı Fatma Meriç Yılmaz ise bu yardımların uzun süreli ve sürekli yapılmasının önemini anlattı.

Yardımların takipçisi olacaklarına değinen Yılmaz, "Bu gemi orada boşaltıldıktan sonra burada tekrar yüklenilecek ve gönderilecek. Oraya giden tüm emanetlerimizin de sonuna kadar takipçisi olacağız, kimsenin şüphesi olmasın. Yardımlar orada tırlara yüklenecek ve Refah Kapısı'ndan içeriye kadar uğurlayacaklar." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, ramazanda hem Gazze'ye hem de deprem bölgesine yardımların devam edeceğini vurguladı.

Gazze'de insanların açlıktan öldüğünü vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Gazze'de şu anda insanlar suya, ilaca ulaşamıyorlar. Yaşam mücadelesi veriyorlar. Biz, bir taraftan deprem bölgemizdeki vatandaşlarımızın elini bırakmayacağız. Orada yine sofralar kuracağız. Büyük iftar sofraları, şenlikli ramazan geceleri, sahur geceleri yaşayacağız. Bir taraftan da Gazze'ye de 'biz sizi unutmadık' demeye, en azından yardımlarımızı göndermeye devam edeceğiz."

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı da Gazze'de çok büyük dram ve trajedi yaşandığını ifade etti.

Gazze'ye yardımların devam edeceğini aktaran Asmalı, "İyiliği çoğaltmamız lazım. Orada gerçekten çok büyük bir trajedi yaşanıyor. Orayı dualarımızda unutmuyoruz. Oradaki kardeşlerimize fiili destek mahiyetinde şu an gıda gidiyor. Yarın belki barış, ateşkes sağlanır, huzur gelir. Ondan sonra da oranın inşası noktasında da yardımlarımızı devam ettirelim." diye konuştu.

Asmalı, gıda yardımlarının sorunsuz şekilde Gazze'ye gittiğini belirterek, kampanyaya destek verenlere teşekkür etti.