MÜSİAD BELÇİKA, BRÜKSEL'DE İFTAR VERDİ

Mübarek Ramazan ayının girmesiyle birlikte Belçika’da hizmet veren STK’ların iftar etkinlikleri başladı. Düzenlenen İftar programına, STK ve siyasi parti temsilcileri yogun ilgi gösterdi.

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan iftar programına, Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Belçika Entegrasyondan sorumlu Federal bakan Karine Lalieux, Belçika Göçten sorumlu devlet bakanı Nicole de Moor, Brüksel Çalışma Bakanı Bernard Clerfayt, Brüksel Devlet Bakanı Nawal Ben Hamou, Milletvekili ve Saint Josse Belediye Başkanı Emir Kır, MÜSİAD Avrupa Temsilcisi, Nurdan Ertuğrul , MÜSİAD Nrw baskani Yunus Aslan, MÜSİAD Hollanda adına Kaya Kocak,Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Bekir Uysal,Brüksel başkonsolosu Umut Deniz ,katılım sağladılar. 

Iftar etkinligine 300’ü aşkın davetli katıldı. MÜSİAD Belçika Başkanı Hayri Apaydın yaptığı açılış konuşmasına "Dostluk, kardeşlik, dayanışma duygusu ve bereketin olduğu bu güzel ayın tüm insanlığın huzuruna vesile olmasını diliyorum” diyerek başladı.

Apaydın “Bugün bilindiği üzere İsrail Filistin özellikle Gazze’de insanlık trajedisi yaşanmaktadır. Bu tür savaşlar insanlığın kardeşliğine zarar vermektedir. Tüm ülkeler kalıcı bir barışın sağlanması ve açlığa mahkum edilen insanlara bir an evvel yardımların ulaştırılması gerekmektedir. Bu konuda tüm dünya ile birlikte Belçika Hükümetleri de bu konuda hassasiyetlerini göstermelidir. Belçika yöneticilerinin barışın sağlanması ve yardımların devamı konusunda duyarlı olacaklarına inanıyoruz.” şeklinde devam eden sözlerini;

MÜSİAD olarak Belçika ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerinin artırılması, yatırımların teşviki noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ticari ilişkilerin artması toplumlarımızın birbirleriyle dayanışması adına da önem arz ediyor. Belçikalı İşadamlarının Türkiye’de, Türk işadamlarının da Belçika’da yapacakları yatırımların ilerlemesi için her konuda çalışmalarımız sürmektedir.Yakın gelecekte ,kraliyet seviyesinde Belçikadan iş insanları ve politikalcılar ile birlikte bir iş gezisi / ekonomik misyon organizesi yapılması noktasında beklentimiz devam etmektedir” şeklinde bitirdi.

Programda konuşan Büyükelçi Uysal, MÜSİAD'ın düzenlediği iftara katılmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.İftara çok sayıda Belçikalı siyasetçinin de katıldığına dikkati çeken Uysal, özellikle Belçika Dışişleri Bakanı Lahbib ile bazı önemli konularda fikir alışverişinde bulunduğunu anlattı.Konuşmacılar mesajlarında “Ramazan ayının dostluk, barış ve dayanışma adına önemli bir ay olduğu vurgusu yaparak, Ramazanın maneviyatı gereği dostluk ve kardeşlik duygularının öne çıkması, tüm insanların dayanışma ve yardımlaşma adına çalışmalarda bulunmasının” altını çizerek, “İnsanlığın savaşsız ve barış dolu ortamlarda birlikte yaşamı önemsemeleri, ortak kültürel değerlerin korunmasına gerektiği” belirtiller.Ayrıca özellikle gündemde olan “İsrail’in Filistin’de, Gazze’ye yönelik saldırılarının kabul edilemez olduğu, bu savaş nedeniyle mağdur olan özellikle katledilen ve açlığa terkedilen insanlar için acil yardım yapılması” belirtilerek, bölgede kalıcı bir ateşkesin acilen hayata geçirilmesi ve barış ortamının korunması için siyasilerin üzerlerine düşenleri yapmaları gerektiği” vurgulandı.