KAHRAMANMARAŞ’TA ÇOCUK EVİ TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş’ta Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  ile birlikte Çocuk evleri Sitesi temel atma Töreni gerçekleştirdi.

6 şubatta ülkemizde yaşanan büyük depremin etkilerini derinden hissetmiş ve Hatay’da ilk Konteynır Hastanesini finanse eden yurtdışında yaşayan vatandaşlar da destek vererek geleceğin teminatı olan çocuklarımız için önemli bir adım attılar. Proje kapsamında, 80 yetim kız evladın barınacağı bir sıcak yuva inşa etmek için bir araya geldiler.

Projeye destek veren MÜSİAD Karlsruhe, MÜSİAD Belçika, MÜSİAD Avusturya ve bir önceki dönem MÜSİAD İngiltere Başkanı Mustafa Demir, bu önemli adımda katkıda bulunan kuruluşlar arasında yer aldılar.  

Ülkemizin çocuklarına karşı büyük sorumluluğumuz var

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, temel atma töreninde yaptığı konuşmasında deprem bölgesindeki çocuklara karşı büyük sorumluluk duyduklarını dile getirdi.

Bakan Göktaş konuşmasında: “Devletimizin koruması altında bulunan çocuklarımızın güvenli bir ortamda, sağlıklı bireyler olacak geleceğe hazırlanacakları Kahramanmaraş Önsen Çocuk Evleri Sitemizin temelini attık. Göz bebeğimiz olan tüm yavrularımız için hayırlı olsun.

Ülkemizin ve Kahramanmaraşımızın güzel çocuklarına karşı büyük sorumluluğumuz var. Sosyal hizmet politikalarımızı onların üstün yararını gözeterek şekillendirmeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş ise MÜSİAD’ın deprem bölgesindeki yardımlarına vurgu yaparak, depremin ilk anından beri bölgede hep aktif olarak çalıştıklarını söyledi.

Altunbaş, “MÜSİAD olarak depremin ilk anından beri tüm teşkilatlarımızla bölgedeyiz. Yurt içi ve yurt dışındaki tüm şubelerimiz ile bölgenin kalkınması için elimizden geleni yapıyoruz. Hamdolsun, “Bir ve Beraber” anlayışı ile her bir üyemiz, elini taşın altına koyarak darda olan kardeşine omuz verdi. Şehirlerimizi devletimiz ve ilgili bakanlıklarımız ile tam koordinasyon hâlinde el birliğiyle yeniden ayağa kaldırmayı hedeflemiştik. Şükürler olsun depremin birinci yılını geride bıraktığımızda birçok hayırlı işlerin yapıldığını görmekteyiz.

İlk günden itibaren bölgeye 3000’den fazla gıda, yiyecek ve içecek içeren tırları bölgeye gönderdik. Birçok ihtiyacı süratle bölgeye taşıdık ve bu çalışmalarımıza yerelde de koordineli bir şekilde sürdürüyoruz. Kahramanmaraş'ta üyelerimizin destekleriyle kurduğumuz 750 metrekarelik etkinlik çadırında MÜSİAD Aşevi, günlük 10.000 kişiye 3 öğün sıcak yemek hizmeti sunuyordu. Burayı bir süre sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'ne devrettik. Buna ilaveten yine üyelerimizin katkılarıyla kurulan aşevleri ve mobil mutfaklar afetten etkilenen illerimizde vatandaşlarımıza hizmet verdi.

Kahramanmaraş Elbistan'da 1200 adetlik ve Adıyaman K-6 bölgesinde de 677 adet konteyner yaşam kentimizi hep beraber tamamladık. Aynı zamanda Hatay Defne’de bir sahra hastanesi oluşturduk ve vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladık. Bu süreçte afet bölgesindeki üyelerimizin durumları ve depremden etkilenen illerimizdeki ticari hayatın yeniden tesisi için adımlar attık. Bölge ekonomisinin yeniden ayağa kalkması için sürekli yeni kampanyalar, yeni projeler tasarladık ve hayata geçirdik. MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı oluşumumuz ihtiyacı olan iş adamlarımıza faizsiz, Allah rızası için borç verme anlamına gelen Karz-ı Hasen uygulamasını başlattı. Bugüne kadar 47 iş adamına faizsiz 6-8 ay süreli 17 milyon lira tutarında borç veya sosyal yardım vererek destek olduk. Üye eşleştirme sistemimizle depremzede iş insanlarımızın ticari hayata yeniden dâhil olmalarını kolaylaştırdık. Allah’a hamdolsun, devletimizle ve milletimizle bir ve beraberce çalışarak yaralarımızı sarmaya gayret ettik. Şimdi de Bakanlığımız ve Yurt Dışı Şubelerimizin katkılarıyla bu çocuk evinin inşasına başladık. Bu çalışmalara devam edecek, hep beraber ayağa kalkacağız” ifadelerini kullandı.

Yetimhane kız çocuklarına ev sahipliği yapacak

MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Kamil Manzak ise konuşmasında “Gelin hep birlikte yetimlerimizi yetim bırakmayalım. Kızlarımıza sıcak yuva olalım, onları en iyi şekilde yetiştirelim ve yüzlerinde daima mutluluğu görelim. Birlikte, vatanımıza ve milletimize hayırlı ve mutlu nesiller yetiştirelim. Unutmayalım ki Peygamber Efendimiz bir Hadisinde; "Yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimseyle ben cennette yan yanayım" diye buyurmuştur.” Rabbim bir daha vatanımıza böyle felaketler yaşatmasın, ülkemizi ve milletimizi  iç ve dış düşmanlara karşı korusun. Kahraman askerlerimize ve tüm güvenlik güçlerimize güç ve kuvvet versin. Bu mübarek Ramazan gününde, başta Gazze’deki din kardeşlerimiz olmak üzere tüm müslümanları ve zulüm altında olanları korusun, bizlere de her daim vatanımızın, ülkemizin, milletimizin ve yetimlerimizin yanında olmayı nasip etsin.”  ifadelerini kullandı.

Konuşmacılar arasında yer alan İdris Demirhan, Mustafa Demir, Hayri Apaydın, Oktay Koçaslan, İlkan Cengiz, Burhan Sağlam ve Nebi Alp ise, vatan sevgisinin önemine vurgu yaparak, yetimlerin yanında olmanın gerekliliğini dile getirdiler. 

Ayrıca, yeni Belediye Başkanı Fırat Görgel'e görevinde başarılar dileyen konuşmacılar, çocukların yeni yuvaları için maddi ve manevi desteklerin devamını beklediklerini belirttiler.