AB MESLEKİ AKREDİTASYON PROJESİ KAPSAMINDA VİYANA'DA STAJ HAREKETLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİ

Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim Akreditasyonu kapsamında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen staj hareketliliği organizasyonuna, 22 öğrenci ve 4 öğretmen Viyana/Avusturya’ya hareketlilik gerçekleştirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim ve Öğrenci ve Personel hareketliliği kapsamında mesleki staj hareketliliği çalışmalarına hız kesmeden devam etti.

Bu yıl ikincisi düzenlenen hareketlilikte İMMİB Erkan Avcı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Şenesenevler Mualla Selcanoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde eğitim-öğretimine devam eden Bilişim Teknolojileri, Elektrik Elektronik Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Konaklama- Seyahat Hizmetleri Bölümünden toplamda 28 öğretmen ve öğrenci Avusturya’nın Viyana şehrinde belirtilen firmalarda staj hareketliliği ve yerinde uygulama eğitimlerine katılım sağladı.

25 Haziran ve 10 Temmuz arasında gerçekleşen staj hareketliliği ve yerinde uygulama eğitimleri çerçevesinde ayrıca kültürel faaliyetler ve bilgilendirme programları öğretmen ve öğrencilere yeni tecrübeler ve deneyimler yaşattı.

Avusturya’nın Viyana şehrinde belirlenen firmalarda staj hareketliliğine katılım sağlayan öğrenci ve onlara refakat eden öğretmenler, mesleki eğitim ve kültürel alanlardaki deneyimini paylaşarak kazanım ve gelişmelerden ötürü mutluluklarını ve heyecanlarını dile getirdi.

Bir diğer yandan ise Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından yapılan açıklamalardan Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği için Erasmus+ Akreditasyonuna sahip, MÜSİAD koordinesinde mesleki staj hareketliliği, yerinde uygulama faaliyetleri ve uzman katılımlarıyla hareketliliğin daha yaygın hale getirilmesi hususundaki çabaların devamının geleceği bildirildi.

T.C Dışişleri Bakanlığına bağlı Avrupa Birliği Başkanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteklediği Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği programı ile mesleki eğitim gören öğrencilerin yurtdışında staj hareketliliklerine katılmaları, yeni deneyimler kazanarak alanında yeni bilgiler öğrenerek, yeni beceriler elde etmesini hedeflemektedir.