MÜSİAD’DAN TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN'A ZİYARET

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve beraberindeki heyet, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ziyarette bulundu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve beraberindeki heyet, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ziyarette bulundu.

Ziyarette, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Köse, Gayrimenkul Kıymetler Borsası (GABORAS) Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Köse ve GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun yer aldı.

Toplantıda GABORAS projesine ilişkin bilgi veren Genel Başkan Kaan, ” Türkiye’de 158 milyon tapu var. Tümü bir ekonomik değer ihtiva ediyor. Hatta sadece geçen yıl tapuda 8 milyondan fazla işlem yapılmış. TÜİK verilerine göre ise sadece geçen yıl 1.5 milyona yakın konut el değiştirdi. Hâlbuki internet ortamındaki beyanlar ile sektöre kontrolsüz arz edilen gayrimenkullerin rakamı 20 milyondan fazla. Bu durum, gayrimenkul sektörünü yaklaşık %16 ile tüm sektörlerin önüne çıkarıyor.

Amacımız; Sayın Cumhurbaşkanımızın 2014 yılında dile getirdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile sektörün sürdürülebilir, şeffaf ve tanımlı hale gelmesi, ortak, çok dilli ve en ileri teknolojik imkânları kullanan güven esaslı, milli bir platform üzerinden taşınmazların yönetilmesidir. Gayrimenkul Kıymetler Borsası sermaye piyasalarında büyüme ve derinleşme ve sektörde yatırım için liyakat esaslı güven ortamını başta İSEDAK ülkeleri olmak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır.” şeklinde konuştu.