MÜSİAD'LI BAŞKANLARDAN BAKÜ TİFLİS KARS DEMİRYOLU PROJESİ AÇIKLAMALARI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Lojistikte Yeni Yaklaşımlar ve Yeni Ticaret Yollar Komite Başkanı Ahmet Yayman, MÜSİAD Azerbaycan Bakü Başkanı Abdurrahman Uzun ve MÜSİAD Gürcistan Tiflis Başkanı Mustafa Özgür Yücel, Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin katılımlarıyla 2017 yılı Ekim ayında açılışı gerçekleştirilen ve kamuoyunda Demir İpek Yolu olarak bilinen Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattı bugün gerçekleştirilecek seferle ilk ihracatını gerçekleştirecek. 

BTK demiryolu hattı ile Türkiye ve bölge ülkeleri arasındaki yük taşımacılığının hızlanması ve ticaret potansiyelinin artması sağlanacak.

“İhracatçılarımıza Büyük Bir Avantaj Sağlayacak”

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan, MÜSİAD Lojistikte Yeni Yaklaşımlar ve Yeni Ticaret Yollar Komite Başkanı Ahmet Yayman, BTK demir yolu hattının Türkiye’nin uluslararası ölçekte ticaret hacminin artmasına büyük bir katkı sağlayacağını belirtti.

Demiryolu hattının bölgedeki ticareti canlandıracağını kaydeden Yayman, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının açılması ile Anadolu’daki ihracatçılarımız, mallarını bu hat üzerinden Rusya’ya, Gürcistan’a, Azerbaycan’a, Türki Cumhuriyetlere ve Çin’e daha hızlı ve daha ekonomik koşullarda gönderebilecektir. Ayrıca proje ile kış aylarında uzayan transit süreleri çözüme kavuşacak ve demiryolu hattı ihracatçılarımıza avantaj sağlayacaktır.” dedi. 

BTK hattı ile taşıma ücretlerinin düşeceğini ve bu durumun ihracatçılarımızın satacağı malların çeşitlenmesine yol açacağını kaydeden Yayman, “ Proje, taşımacılıkta tonajlarının artmasına yol açacak ve yönetilebilir transit süreleri ile ülkemize optimum fayda sağlayacaktır. Ayrıca Türkiye’de dolu giden vagonlar dönüşlerde de dolu geleceği için navlun fiyatlarında denge oluşacaktır.” diye konuştu.

“Serbest Ticaret Anlaşması Projenin Verimliliğini Artıracaktır”

Konu ile ilgili konuşan MÜSİAD Azerbaycan Bakü Başkanı Abdurrahman Uzun, projenin 3 ülkenin ekonomilerine sağlayacağı faydanın net olarak görüleceği bir döneme girildiğini vurguladı. Uzun, “ Azerbaycan-Türkiye ticaretinde bu demiryolunun ciddi faydası olacaktır. Ancak bundan daha önemli olan, yıllardır sabırsızlıkla beklediğimiz iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının bir an önce hayata geçmesidir. 2014 yılından beri Türkiye’nin Azerbaycan’a yaptığı ihracat rakamı %65 oranında azalmıştır. Bu dönemde BDT ülkelerinden gelen mallara karşı Türk malları ciddi dezavantajlı durumdadır. Türkiye aleyhine olan bu durumun bir an önce ortadan kalkması iki ülke içinde önem arz etmektedir. Anlaşma Azerbaycan tüketicisinin daha kaliteli ürünleri daha ucuza tüketmelerini sağlayacaktır. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticari hedeflere ulaşılabilmesi için bu anlaşmanın bir an önce hayata geçmesi, BTK demiryolu hattı projesinin verimliliğini de kat be kat artıracaktır.” değerlendirmesinde bulundu. 

“Proje Ticaret Hacminin İkiye Katlanmasına Yardımcı Olacak”

MÜSİAD Gürcistan Tiflis Başkanı Mustafa Özgür Yücel ise, iki dost ve kardeş ülke arasında yapılan bu yatırımın var olan ticareti daha iyi noktalara taşıyacağına değindi. Türkiye ile Gürcistan arasında hali hazırda 1.5 milyar Doların üzerinde ticaret hacminin bulunduğunu belirten Yücel, BTK demiryolu hattı projesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ticaret hacmi 3 milyar Dolar olmalı” şeklinde koyduğu hedefin gerçekleşmesine yardımcı olacağı değerlendirmesinde bulundu.