MÜSİAD DİYARBAKIR SİLVAN JANDARMA KOMANDO ALAY KOMUTANLIĞI KOMANDO CAMİİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’nin kalkınması, bölgesinde huzurun sağlanması ve ülkemizde toplumsal barışın hâkim kılınması adına çalışmalarını sürdüren MÜSİAD, Diyarbakır Silvan Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda Mehmetçiklerimiz için cami inşa etti.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Jandarma Komando Alay Komutanlığında Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneğince (MÜSİAD) yaptırılan cami törenle ibadete açıldı. Törene, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Silvan Kaymakamı Adem Çelik, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, camii açılışından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kaan, “ Vatan toprağının kutsiyetini ve her bir karışının kıymetini en iyi bilecek millettir Türk Milleti. Bu toprağın insanı; tarih boyunca ağır tehditlerle, acımasız saldırılarla karşılaşsa da, vatan müdafaasının ne demek olduğunu bütün dünyaya defaatle göstermiştir. Bu vatan bizlerindir; bu toprakları bölmeye ya da milli birliğimizi bozmaya yönelik oluşacak her tehdidi, ordumuzun gücü ve milletimizin iradesiyle bertaraf ettik, bundan sonra da hiç düşünmeden edeceğiz. “İnsanlık” ortak çatısı altında ve kardeşlik bilinciyle, bir insanı diğerinden ayırmayan bir gelenekten gelen Türk Milleti, her zaman diline, dinine, kültürüne, medeniyetine, eşi olmayan bir bağlılıkla var olagelmiştir. Anadolu’nun yetiştirdiği, Türk Milleti’nin bağrından kopup gelen Mehmetçiklerimiz de, milletimizin birlik ruhunun, kardeşliğe ve barışa olan inancının onurlu temsilcileridir. Bugün burada, kışla içerisinde MÜSİAD üyeleri tarafından, Kopuzlar Vakfı’nın desteğiyle inşa ettiğimiz bu güzel caminin açılışını gerçekleştiriyoruz. “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namaz kılan, zekât veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır.” Ayeti ’ne(Tevbe 18) hizmet edebiliyorsak, bizler için bundan daha büyük mutluluk yoktur.” dedi.

Açılış töreninde konuşan Vali Güzeloğlu ise Caminin Alay Komutanlığında olmasının manevi önemi daha da artırdığını belirtti. Güzeloğlu, şunları kaydetti:

"MÜSİAD, kendi öz değerlerimizin inşası ve ihyasını kendisine vazife gören, ticari faaliyet yürütürken ahlaki değerler üzerinde de gelişmeyi amaç edinen bir kuruluş. Bilin ki; zenginliklerin hepsi tükenir. Anlamlı olan, insanı insan yapan, toplumu ayakta tutan bu manevi değerler üzerinde bir kalkınmayı gerçekleştirmek ve kalıcı hale getirmektir. Burada sağlanan katkı takdire şayandır, örnektir. Burada bulunan MÜSİAD ailesini de bu vesileyle bir kez daha tebrik ediyorum. Allah işlerinizde helal, hayırlı ve bol kazançlar ihsan eylesin."

Açılışın ardından camide namaz kılındı.