"TEK KUŞAK TEK YOL" PROJESİNİN KİLİT ÜLKELERİ GELECEK 50 YILDA TÜRKİYE VE ÖZBEKİSTAN OLACAK

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen Türkiye-Özbekistan İş Forumu'nda iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gündeme taşınırken karşılıklı fırsatların değerlendirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Türkiye- Özbekistan İş Forumu'na çeşitli alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda Türk ve Özbek yetkili ve iş adamı katıldı. Yatırım fırsatlarına kapı aralanan forumda konuşan MÜSİAD Başkanı Kaan, Özbekistan'ın 30 milyonu aşkın nüfusu, stratejik konumu ve zengin kültürel değerleri ile bölgesinde önemli bir ülke olduğunu kaydetti.

1 Trilyon Dolarlık Projeye Dikkat

Kaan, Özbekistan’ın barındırdığı ekonomik potansiyeli en iyi şekilde ortaya çıkarabilmek ve karşılıklı ticari ilişkileri daha ileriye taşıyabilmek için iki ülkenin de güçlü bir irade ortaya koyduğunu belirtti Çin’in hayata geçirmekte olduğu "Tek Kuşak Tek Yol" projesinin güzergahı ve içeriği açısından kendilerini de etkilediğini kaydeden Kaan, "Çin'i, kara ve deniz yolu ağları sistemiyle Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika’ya bağlamayı hedef alan projede, coğrafi konumları dolayısıyla Türkiye ve Özbekistan, son derece stratejik noktalarda yer alıyor. Bir trilyon dolarlık yatırımı ve üç milyardan fazla nüfusu bünyesinde barındıracak projenin, küresel ekonomiyi güçlendireceği bir gerçektir” dedi.

Yarım Asırlık Plan

Kaan; Türkiye ve Özbekistan’ın da önümüzdeki 50 yılı şekillendireceği öngörüsü yapılan bu büyük projenin önemli iki ayağı olarak, gelecek hedeflerimizi hayata geçirebilmek adına doğru stratejiler geliştirmek durumunda olduğunu ifade etti. Kaan, “Buralarda yapılacak çalışmalar, bizleri hem güçlü hem de tüm ticaret hat ve kuşaklarının kilit ülkeleri haline getirecektir. Mevcut projelere angaje olmanın ötesinde, elimizdeki gücü ve kozları en doğru biçimde kullanarak daha etkin olmalıyız” diye konuştu.

Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adham İkramov ise 33 milyonluk nüfusuyla bölgedeki en büyük pazar olan Özbekistan'ın Türk iş adamları için gereken tüm imkânları sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi. İş forumu kapsamında iki ülke işadamları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Özbekistan Muazzam İş ve Ticaret Fırsatlarına Sahip

MÜSİAD Özbekistan Temsilcisi Alparslan Uçar da Türkiye ile dost ve kardeş Özbekistan arasındaki ilişkilerde son yıllarda yaşanan fevkalade gelişmelerin bir fırsat olarak değerlendiren MÜSİAD'ın bu dönemde Özbekistan temsilciliğini tesis ederek Özbekistan ile ticari-ekonomik iş birliğinin gelişmesine katkı sağlamayı, Türk girişimcilerinin fırsat ülkesi olan Özbekistan'da çalışmalarına ön ayak ve destek olmayı amaçladığını belirtti.

Faaliyetine hızla başlayan temsilciliğin kısa sürede çok sayıda etkinlik düzenlediğini anımsatan Uçar, bu etkinliklerin ikili ilişkilere olumlu katkı sağladığını vurguladı. Uçar, "Zengin doğal kaynakları, genç nüfusu ve nitelikli iş gücüne sahip Özbekistan'da eğitim, sağlık, enerji, kimya sanayisi, inşaat, tarım, hayvancılık ve turizm gibi alanlarda muazzam iş ve ticaret fırsatları vardır." dedi.