ÇERÇEVE DERGİSİ 91.SAYISI YAYINLANDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından hazırlanan Çerçeve Dergisi’nin nisan-mayıs sayısı yayınlandı.

Yaz aylarına doğru adım adım gittiğimiz bugünlerde, 91. sayımız ile tekrar sizlerleyiz. Bu yılı ortaklık yılı ilan etmiştik. Türkiye’de helal pazarların konumunu, helal pazarların ülkemizdeki payını dosya konusu kapsamında, sayısal veriler ile harmanlayarak siz sevgili okurlarımız için araştırdık ve derledik. Helal pazarları sizler için kaleme alan Yakup Kocaman’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sayıda da Üreten Türkiye’de ortaklık ve yatırım fırsatları kapsamında; Katılımlı Kâr Ortaklığı Modeli: SENYAP Kooperatifi çatısı altında yerli ve millî üretime katkı sağlayacak çalışmaları değerlendirdiğimiz bir kapak konusu çalıştık. Çalışmayı, söz konusu sektörlerin dünyadaki ve Türkiye’deki konumunu göz önünde bulundurarak hazırladık.

Yerli ve millî üretim sektörünü masaya yatırmışken yüzde 100 yerli ve millî sermaye ile kurulan test fabrikası TESTTÜRK AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Celal Ayvaz’dan hizmetlerini dinledik. Aynı zamanda Celal Ayvaz yerli ve millî üretimin ülkeye kazandıracağı avantajlar ile ilgili değerlendirmede bulundu. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği olarak bu yıl Türkiye Maarif Vakfı ile iş birliği protokolü imzaladık. Bu protokolle, eğitim alanında Türkiye’nin dünyaya açılan bir kapı olduğunu gerçekleştirilecek çalışmalarla göstermiş olacağız. Ayrıca Afyonkarahisar’da 101. Genel İdare Kurulumuzu gerçekleştirdik. Toplantıda, ilaç kullanımının artmasıyla birlikte Türkiye’nin yerli ilaç üretiminde tepe noktayı hedeflemesi gerektiği konuşuldu. Bosna Hersek'e ziyaret gerçekleştirdik ve birçok temasta bulunduk.

Yeni Zelanda'da gerçekleştirilen terör saldırıları sonrasında, Avustralya Şube Başkanımız ülkeye giderek hastanede tedavi altına alınan Müslümanları ziyaret etti. Kayseri Şubesi ev sahipliğinde “Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayisinin Gelecekteki Yeri” programı düzenlendi. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katıldığı programda savunma sanayisinde yerli ve millî üretimin önemi konuşuldu. Çerçeve’yi yayına hazırladığımız sırada 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri gündemdeydi. Yerel seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Keyifli okumalar dileriz. Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere, hoşça kalın.

91.Sayı İçin : http://musiad.dev.greenglobal.com.tr/icerik/yayin-40/pr-3