YENİLENEBİLİR ENERJİ DESTEĞİNDE '10 YIL' KRİTERİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Enerji ve Maden Sektör Kurulu tarafından, geçtiğimiz Cumartesi günü, Cemile Sultan Korusu’nda,  Enerji ve Maden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘in katılımlarıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.

MÜSİAD Enerji ve Maden Sektör Kurulu tarafından, geçtiğimiz Cumartesi günü, Cemile Sultan Korusu’nda,  istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Enerji ve Maden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Programda konuşan Fatih Dönmez, sanayicinin Milli Enerji ve Maden Politikası dönüşümünde kritik bir rolü olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin altın ithalatı haricindeki maden dış ticaretinin neredeyse dengede olduğunu ifade eden Dönmez, "Fakat altın ithalatının azaltılması, yurt içinde üretimin artırılması için madencilik sektörüne büyük görevler düşüyor. Sanayicilerimize geçmişte olduğu gibi desteklerimiz devam edecek. Elektrik Üretim AŞ'nin tüm piyasadaki elektrik talebinin sadece yüzde 20’sini karşılayacak üretimi var. Bu üretimin de korunması gereken tüketicileri desteklemek için kullanılmasından yanayız." değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, ayrıca artık çatı ve cephelerde kurulacak güneş enerjisi projelerinde aylık mahsuplaşmanın başlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bağlantı gücüne göre herkes çatı veya cephesine güneş enerjisi santrali kurabilecek. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimindeki desteklerde, maliyetini 10 yıl içinde ödeyerek kazanç sağlamaya başlayacak projeler, artık piyasa fiyatları üzerinden elektrik satışı yapacak. 10 yıl içinde ödeyemeyen ve desteklenmesinde çoklu fayda olduğu düşünülen projelerde ise alım garantileri devam edebilecek."

Yenilenebilir Enerji Vurgusu

Genel Başkan Abdurrahman Kaan ise konuşmasında Türkiye’nin dış ticaret açığında bir numaralı etmenin enerjiden kaynaklandığını ve önümüzdeki dönemde dışa bağlılığın azalması adına yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırım miktarının artırılmasının elzem olduğunu belirtti. MÜSİAD olarak yenilebilir enerji konusunda birçok proje hazırladıklarını kaydeden Kaan, önümüzdeki dönemde de bu çalışmalara yoğun bir şekilde devam edeceklerini vurguladı.