“MODERN ÇAĞIN ŞEHİR PLANLAMASI” TEMALI DÜNYA İSTİŞARE TOPLANTISI ALMANYA'DA DÜZENLENDİ

MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu tarafından, 12 Nisan 2019 Cuma günü, Frankfurt Şubesi ev sahipliğinde “Modern Çağın Şehir Planlaması” temalı Dünya İstişare Toplantısı ve İnşaat & Emlak Fuarı düzenlendi.

MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu tarafından, 12 Nisan 2019 Cuma günü, Frankfurt Şubesi ev sahipliğinde “Modern Çağın Şehir Planlaması” temalı Dünya İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıya MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Frankfurt 2. Dönem Şube Başkanı Musa AYDIN T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar,  Drees & Sommer Ceo’su Björn Sommer, MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda konuk katılım gösterdi.

 “MÜSİAD'ın Yurt Dışı Serüveninin 26'ncı Yılını Doldurduk”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Abdurrahman Kaan, hem Türk iş dünyası hem de MÜSİAD için ev sahibi Almanya'nın özel bir yeri olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ticaretin boyutuna dikkati çekti. Almanya'nın aynı zamanda MÜSİAD'ın ilk yurt dışı şubesini açtığı ülke olduğunu hatırlatan Kaan, "Bu yıl, MÜSİAD'ın yurt dışı serüveninin 26'ncı yılını doldurduk. Yurt dışında ilk şubemizi açarken belirlediğimiz öncelikli amacımız; ticaret kapasitemizi ve ülkemizin ekonomisine sağladığımız katkıyı artırırken, gittiğimiz ülkenin de ticaretini geliştirerek, karşılıklı yatırım ve ortaklıklara zemin hazırlamak oldu. Adımlarımızı bu amaç doğrultusunda atarken, teşkilat ağımızı hızlı ve sağlam temeller üzerinde genişletiyoruz." dedi.

“Dünyanın 93 Ülkesinde Ticaret Diplomasisi Yürütüyoruz”

MÜSİAD olarak Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde etkin rol oynadıklarının altını çizen Genel Başkan, bunu yaparken aynı zamanda küresel ticaretin değişen rekabet koşullarına Türkiye'nin en üst düzeyde uyum sağlayabilmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Ticaret trafiğini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek ve ülkelerin ticaret potansiyelini ortaya koyabilmek için en etkili yöntemlerden birinin ticaret diplomasisi olduğunu belirten Kaan, "Biz MÜSİAD olarak ticaret diplomasisinin önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Birer ticari ataşe gibi çalışan yurt dışı şube başkanlarımız ve temsilcilerimiz aracılığıyla iş insanlarını bir araya getiriyor ve ülkelerimiz arasındaki bağı güçlendiriyoruz. Bulunduğumuz ülkelerin önemli STK'ları, kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yapıp, mutabakat anlaşmaları imzalayarak, Türkiye adına önemli ticaret köprüleri kuruyoruz. Bugün dünyanın 93 ülkesinde, 223 farklı noktasında ticaret diplomasisi yürütüyoruz." diye konuştu.

Toplantıda konuşma yapan Björn Sommer; şehirlerin sürdürülebilir kalkınmasında belirleyici bir rol oynayan konulara, kentsel gelişime engel olan zorluklara ve yenilikçi altyapı kavramına değindi. Akıllı şehir projelerine, dijitalleştirmeye, sürdürülebilirliğe, bilgi toplumunda değişim ve daha fazla sürdürülebilirlik konularından da bahseden Sommer, şehir kavramının günümüzde geldiği durumu açıkladı.

Toplantının son kısmında, SENYAP Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Köse, MÜSİAD öncülüğünde geliştirilen SENYAP yatırım ortaklığı ve GABORAS projesi hakkında bilgi verdi.