KOSGEB DESTEKLERİ MÜSİAD'DA ELE ALINDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Proje ve Destekler Çalışma Grubu tarafından, MÜSİAD Genel Merkezi’nde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Prof.Dr. Cevahir Uzkurt’un katılımlarıyla “KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Paneli” düzenlendi.

MÜSİAD Proje ve Destekler Çalışma Grubu tarafından, MÜSİAD Genel Merkezi’nde KOSGEB Başkanı Prof.Dr. Cevahir Uzkurt’un katılımlarıyla “KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Paneli” düzenlendi.

Türkiye'nin İhracatının Yüzde 60'ı KOBİ'lerden

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, TÜİK verilerine göre KOBİ'lerin işletmelerin yüzde 99'unu oluşturduğunu ifade ederek, KOBİ'lerin Türkiye ihracatının yüzde 60'ını oluşturduğunu kaydetti.

İşletmelere verilen teşvik ve desteklerin emanet para olduğunu ifade eden Kuralay, "Bu paralar hem alan hem de veren için son derece kıymetli emanetlerdir." değerlendirmesini yaptı.

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Ali Özeken de, MÜSİAD'ın üyelerinin teşviklerden etkin bir biçimde faydalanabilmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı.

KOSGEB Başkanı Prof.Dr. Cevahir Uzkurt’ ise girişimcilere sağlanan desteklerle ilgili bilgiler verdi.

Türkiye'de toplam 3 milyon 480 bin 821 işletme bulunduğunu ifade eden Uzkurt, bu rakamın yüzde 99,7'sine karşılık gelen 3 milyon 470 bin 491'inin KOBİ olduğunu söyledi. KOSGEB'in zamanın gereklerine göre destek programları çıkardığını, var olan programları güncellediğini ve bazı programları uygulamadan kaldırdığını anlatan Uzkurt, son zamanlarda sanayi sektörüne odaklandıklarını kaydetti.

KOBİ'lere verilen desteklerin "terzi usulü" kurgulandığını ifade eden Uzkurt, şöyle konuştu:

"Bir KOBi'ye siz 50 bin lira, 100 bin lira vererek o KOBİ'yi bugünün şartlarında bir yerden alıp başka bir yere taşıyamazsınız. Elbette yeni girişim olarak 50-100 bin liralar iyi paralar ama orta ölçekte, küçük ölçekte işletmeleri bu rakamlarla bir yerden başka bir yere taşımanız çok zor. Firmanın ihracatını artıracak, onu büyütecek, teknoloji üretecek bir yapıya kavuşmasını sağlayacak bir ivme yaratamazsınız. Dolayısıyla biz şunu dedik; KOSGEB olarak bundan sonra 3 lira - 5 lira değil, küçük rakamlarla KOBİ'leri destekliyormuş gibi yapmak yerine ya da 3 lira- 5 lira vererek daha fazla sayıda KOBİ desteklemek yerine, gerçekten ihtiyacı olan KOBİ'leri doğru tespit edelim. İhtiyacı olduğu kadar devlet tarafından verilmesi gereken desteği verelim yaklaşımında. Destek miktarını artıralım. Veriş şeklimizi değiştirelim. Günün sonunda ben eğer bir firmaya 3 milyon - 5 milyon yatırım yapmışsam, yatırım-üretim desteği vermişsem bunun 3 yıl - 5 yıl sonra gerçekten kamunun verdiği bu rakamın ekonomiye 50 milyon - 100 milyon olarak geri döndüğünü görelim anlayışıyla hareket etmeye başladık."

"İmalatçı Olanlara 360 Bin TL’ye Kadar Destek Vereceğiz"

Uzkurt, KOSGEB'in aracılık ettiği fonların Türkiye'ye gökten yahut başka bir ülkeden gelmediğini belirterek, "Bu paralar sizlerden toplanıyor, bizlere emanet ediliyor. Biz bunu bir yerlere aktarıyoruz. Biz daha fazla destek verelim derken, diğer taraftan da doğru adresleri bularak doğru şekilde destekler verelim çabası içindeyiz. Biz bürokratlar ve devlet görevlileri olarak burada emaneti doğru yönetiyoruz diyebilirim." ifadelerini kullandı.

KOSGEB'in girişimcilik destek programlarında köklü bir değişikliğe gittiğini dile getiren Uzkurt, şunları kaydetti:

"Yeni bir sistemi yürürlüğe koyduk. Eskiden 50 bin lira hibe, 100 bin lira geri ödemeli olarak herkese verdiğimiz... Yani bir çiğköfteciye de, lokantacıya da, organize sanayi bölgesinde (OSB) imalat yapmak isteyen bir girişimciye de verdiğimiz bir programdı şimdi biz bunu ikiye ayırdık. Dedik ki bir 'Geleneksel Girişimciler' var, bir de 'İleri Girişimcilik' dediğimiz imalat sanayisinde teknoloji düzeyi yüksek ve katma değerli girişimde bulunmak isteyenler var. İmalatçı olanlara 360 bin TLye kadar destek vereceğiz ve bunun tamamı hibe olacak.

Öbür taraftan geleneksel girişimcilerden kurul ve saire onu kaldırdık. Evrakı kaldırdık, 50 bin liraya kadar onlara destek vereceğiz ve orada da sadece şuna bakacağız; kuruluş desteği, yılın sonundaki performans... Bu para ile ister borcunu öde, istersen istihdam et. onu sorgulamayacağız. Sadece performansa dayalı olarak bu parayı bu şekilde vereceğiz."

Uzkurt, geçmişte girişimcilerin sağlıklı olarak desteklenememesinde KOSGEB 'in de hataları bulunduğunu dile getirerek, önceden çok fazla evrak istediklerini söyledi. Uzkurt, "İnsanlara 'şunu da getir, bunu da getir' diyebiliyorsunuz. Günün sonunda bir yıl uğraşıp, şunu da duyuyoruz. 'Ya bu desteği alamazsınız, sizin şartlarınız tutmuyor.' Dolayısıyla insanları bürokrasiye boğarak, insanları devletten soğutarak bir destek anlayışını da ortadan kaldırıyoruz. Daha düzene dayalı, daha bürokrasiden arındırılmış bir anlayışla destekleri vereceğiz."

"Her Zaman Açık Olan Bir Destek Programı Kurguladık"

Uzkurt, stratejik ürün üreten, proje bazlı ürün üreten, yeni girişimci firmalar gibi belli kategorilerde faaliyet gösteren her bir KOBİ'nin KOSGEB'de bir kredi limitinin bulunacağını söyledi.

Uzkurt, Şu Bilgileri Verdi:

"Üzerinde  çalıştığımız yeni bir projeyle belli kategorilerde yer alan KOBİ'lerin her biri 50 bin TL'den 500 bin TL'ye kadar bizim anlaşma yaptığımız bankalardan kullanacak. Biz bunun 5 taban puandan 14 puana kadar... Örneğin yeni bir istihdam mı yarattı, yeni bir makine mi alacak, makine yerli mi olacak... Bunlara göre puanlar veriyoruz. O şekilde bizim hedeflerimize dönük olan işletmeleri tespit ederek yaklaşık 14 puana kadar faizini karşıladığımız ve istediği zaman kullanabileceği çağrı esasına dayanmayan, her zaman açık olan bir destek programı kurguladık.

Atıyorum bizden 1 milyon lira proje desteği aldı, makine aldı... Kendisi de 1 milyon TL koyacak. Bunun 500 bin TL'sini gidecek bir bankadan uzun vadeli faizinin KOSGEB tarafından karşılandığı bir kredi kullanabilecek."

Açılış konuşmalarının sonunda Kuralay, Uzkurt'a plaket takdiminde bulundu.