YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMLE BÜYÜYEN BİR TÜRKİYE'YE İNANIYORUZ

Genel Başkan Abdurrahman Kaan: “Özellikle son dönemde dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla savunma sanayi alanında millileştirme çalışmaları hızlanmıştır. Gelişmeleri son derece kıymetli bulmakla birlikte bu alanda atılan her adımı da gururla takip ediyoruz. Bugün savunma sanayimizin yerliliği yüzde 70 düzeyinde. Bunu yüzde 70'in üzerine taşımalıyız hep birlikte.”

MÜSİAD Kayseri ev sahipliğinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genel Başkan Abdurrahman Kaan’ın katılımlarıyla “Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayisinin Gelecekteki Yeri” programı düzenlendi. Etkinlikte, başta şehit ve gazi yakınları olmak üzere, MÜSİAD üyeleri ve çok sayıda katılımcı da hazır bulundu.

Çanakkale Ruhu Ölmedi, Ölmeyecek

Toplantıda konuşan Akar bu haftanın çok önemli olduğunu belirterek, "Bugün Kayseri'de savunma sanayi konulu çalışma yapılıyor. Bu nedenle buradayız. İçinde bulunduğumuz hafta çok önemli bir hafta. Çanakkale ruhu ölmedi, ölmeyecek. 7 düvel geldi, dizildi cevabını aldılar gittiler. Birlik ve beraberlik tüm teknoloji ve sayıya karşı bütün dünyaya gösteren Türk milleti ve askeri, terörle mücadelesini eksiksiz göstermektedir. TSK'yı büyük bir aile olarak görüyoruz. Savunma sanayi ile ve geleceğiyle ilgili çalışmalar yapıldı. Savunma sanayinin gelişmesi Kayseri ile gelişmesiyle doğru orantılıdır. Kayseri'de çok önemli bir geçmiş var. 2. Anatamir Bakım merkezinin çok köklü bir geçmişe sahiptir. 500 sanayi kuruluşu içinde 16 Kayseri kuruluşu var ama bu sayının artmasını diliyoruz. 7'inci sanayi kenti olan Kayseri'nin daha ön sıralarda olması lazım. Markalaşmak şarttır. Kendi başınıza yaptığınız çalışmalar yeterli olmayabiliyor" dedi.

Savunma sanayindeki yerli ve milli üretimin gelişmesinin elzem olduğuna dikkat çeken Akar, “Ciddi bir tecrübe birikimimiz ve makine parkımız oluştu. Savunma sanayindeki yerli ve milli iddiamız mecburiyettir. Etkin, yerli ve yenilikçi savunma sanayisi ile ayakta kalabiliriz. TSK'nın etkin saygın ve caydırıcı olması gerekiyor. Yerlilik ve millilik yüzde 20'ler başladık. Yüzde 70'lere dayandı. Kalitenin artırılması gerekir" diye konuştu.

Yeni Dünya Düzeninin Kurulduğuna Tanık Oluyoruz

Programda konuşan Genel Başkan Abdurrahman Kaan ise Bugün yeni dünya düzeninin kurulduğuna tanıklık ettikleri bir dönemden geçtiklerini belirtti.

Kaan, "Ülkeler bu yeni dünya düzeninde kendini konumlandırırken farklı stratejileri devreye sokuyor. Her ülke en güçlü alanı koz olarak değerlendiriyor. Türkiye bu alanda en avantajlı ülkelerden biri. Çünkü bizim yetkinlik alanımız dolayısıyla da kozumuz çok fazla. Coğrafik konumumuzdan dolayı bir avantajımız var." diye konuştu.

Kaan, bu avantajın olası dezavantajlar karşısında kendilerini önlem almaya dolayısıyla da güçlenmeye yönlendirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"İşte bu noktada elimizi güçlendirecek en önemli güç, savunma sanayidir. Milli ve yerli savunma sanayi. Biliyoruz ki güçlü bir savunma sanayi ülke savunmasının garantilerinden biridir. Özellikle son dönemde dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla savunma sanayi alanında millileştirme çalışmaları hızlanmıştır. Gelişmeleri son derece kıymetli bulmakla birlikte bu alanda atılan her adımı da gururla takip ediyoruz. Bugün savunma sanayimizin yerliliği yüzde 70 düzeyinde. Bunu yüzde 70'in üzerine taşımalıyız hep birlikte. Türkiye olarak bunu yapacak gücümüz, birikimimiz ve tecrübemiz var. MÜSİAD olarak bu gücü ortaya koyma ve ülkemizin de potansiyelini açığa çıkarma noktasında daha fazla katkı sunabilmek amacıyla ekibimizle birlikte çalışıyoruz."

Mevcuttaki Güçleri Birleştirmeliyiz

Spesifik bir alanda üretim yapmak istediklerinde sıfırdan yatırımların yapılması ya da gelişmesini beklemek yerine mevcuttaki güçleri birleştirerek bir ortak güç oluşturarak işe başlayabileceklerini ifade eden Kaan, "Biz buna kümeleşme diyoruz. Kümelenme, savunma sanayimizi kısa zamanda daha ileriye taşıyabilecek yöntemlerden biridir. Bunun için isabetli bir organizasyon, sağlam bir altyapı çalışması gerçekleştirmeyi elzem olarak görüyoruz. Ortak çalıştırma kültürünü bu şekilde yaygınlaştırdığımız takdirde hedeflerimize ulaşacağımızı inancımız tamdır. Biz milli ve yerli üretim ile büyüyen Türkiye'ye inandık. Bu meseleye de gönlümüzü verdik." diye konuştu.