MÜSİAD'LI İŞ İNSANLARI HİNDİSTAN'DA TİCARİ TEMASLARDA BULUNDU

MÜSİAD, Türk Hava Yolları (THY), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Confederation of Indian Industry (Hint Endüstri Konfedarasyonu), ortaklığında, 14-18 Ekim 2019 tarihlerinde Hindistan’a yönelik iş gezisi programı düzenlendi  

MÜSİAD, Türk Hava Yolları (THY), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Confederation of Indian Industry (Hint Endüstri Konfedarasyonu), ortaklığında, 14-18 Ekim 2019 tarihlerinde Hindistan’a yönelik iş gezisi programı düzenlendi 

Programa ayrıca, Indian Chamber of International Business ( Hindistan Uluslararası Ticaret Odası) ve MACCIA- Maharashtra Chamber of Commerce, Industry & Agriculture (Maharashtra Ticaret Sanayi ve Tarım Odası) da destekte bulundu. Dört gün boyunca devam eden ziyaret kapsamında, iş forumu, B2B görüşmeleri, ülkenin önde gelen kurumlarına ziyaretler ve şehir gezisi gibi organizasyonlar düzenlenerek Türkiye ile Hindistan arasında önemli ticari bağlantıları kuruldu.

Hindistan’a düzenlenen iş gezisinde heyetin liderliğini üstlenen MÜSİAD Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tevfik Dönmez, geziye ilişkin izlenimleri hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“İlkini gerçekleştirdiğimiz “Türkiye-Hindistan İş Forumu” programında, MÜSİAD’ın çalışmaları, projeleri ve faaliyetleri hakkında Hindistanlı iş insanlarına bilgilendirmede bulunduk. Faaliyetlerimize ilişkin gerçekleştirdiğimiz lobi çalışmalarıyla MÜSİAD’ın  yerel ve ulusal basında yer almasına katkıda bulunduk.

Mumbai Başkonsolosumuz Ali Tolga Kaya ve Ticaret Ataşemiz Hüseyin Aydın‘ın katılımlarıyla Hindistan’ın önde gelen kuruluşlarından ICIB (Hindistan Uluslararası Ticaret Odası) ve  MACCIA ( Maharastra eyalet odalar Birliği ) ile Momerandum of Understanding (MoU) anlaşması imzaladık. ICIB ile iki yıl içinde imzaladığımız bu 4. anlaşma ile Mumbai ve kardeş şehir Mersin adına önemli temasta bulunmuş olduk.

Düğün Turizmi Hakkında Bilgi Verildi

Gezide ayrıca Mersin Ticaret ve Sanayi Odası [MTSO] ile ICIB arasında da işbirliği protokolünü imzalanmasını sağladık.

MUMBAI Dünya Ticaret Merkezine ziyaret gerçekleştirdik. Burada, MÜSİAD Karaman Şube Başkanımız İbrahim Taşbaşı, Hindistan’a yeni ihraç ürünümüz Elma hakkında bilgi verdi. Günümüzde popüler olan “Düğün Turizmi” ile ilgili Türkiye’nin sunduğu fırsatlar hakkında da önemli tanıtımlarda bulunduk.” 

Programda ayrıca; Mersin Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, meclis üyeleri, ve Türkiye’den seçkin iş insanları katılım sağladı.