MÜSİAD BALIKESİR’DE BAYRAK DEĞİŞİMİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Balıkesir Şube Olağan Genel Kurulu, Genel Başkan Abdurrahman Kaan ve yönetim kurulu üyelerimizin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Yapılan seçimler neticesinde Erdem Özer, MÜSİAD Balıkesir’in yeni başkanı oldu

MÜSİAD Balıkesir Olağan Genel Kurulu dün yapılan seçimle gerçekleştirildi. Kurula Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, MÜSİAD Genel Başkan Abdurrahman Kaan, yönetim kurulu üyeleri ve MÜSİAD üyeleri ile bölgenin önde gelen iş insanları katıldı. Yapılan seçimler neticesinde Erdem Özer, MÜSİAD Balıkesir’in yeni başkanı oldu.

Kurulun açış konuşmasını gerçekleştirilen Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Balıkesir’in Türkiye ekonomisi için çok önemli bir konumda yer aldığını belirtti. Balıkesir’in özellikle turizm açısından çok zengin ve potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu kaydeden Kaan, burada turizm çeşitliliğinin arttırılarak bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

“Faiz Oranlarının Önümüzdeki Dönemde Daha Alt Seviyelere Çekileceğine İnanıyoruz”

Konuşmasında, Türkiye’nin son derece kritik bir dönemden geçtiğini ifade eden Kaan, bu sürecin atlatılması için cesur olunması ve ticari faaliyetlerin çeşitlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin geçtiğimiz Ağustos ayında ciddi kur ataklarına maruz kaldığını vurgulayan Kaan, ekonomi yönetimimizin doğru hamleleri sonucunda, bu sürecin hızlı bir şekilde aşıldığını söyledi. Kaan, “ Kur saldırıları, ekonomimizin yıllık ortalama %5,7 oranında büyüdüğü, başarılı bir dönemde başladı. Fakat Türkiye ekonomisi bugün, yılın başındaki negatif büyüme beklentilerine rağmen, pozitif büyümeye doğru ilerliyor. Geldiğimiz noktada, cari açığın bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 1,7 milyar dolara gerilediğini görüyoruz. Ayrıca, ihracatın yılın ilk 9 ayında 111,4 milyar dolar olmasıyla birlikte, ihracatın ithalatı karşılama oranı %84,4’e ulaşmıştır. Yılın ikinci çeyreğinde, yatırımların yıllık bazda %22,8 oranında daralmasıyla, ekonomimiz ivme kaybetti. Önümüzdeki süreçte faiz oranlarının daha alt seviyelere inmesini bekliyoruz. Yatırımlara olumlu yansıyacak olan bu gelişme, küçülmeyi durduracaktır ve yılın son çeyreğinden itibaren yeniden pozitif büyüme sürecine girilecektir. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı, 2020 yılı ve sonrası döneme, pozitif bir motivasyonla başlayacağımızı gösteriyor.” dedi.

Yoğun Tempo Artık Rutinimiz Olacak

MÜSİAD’ın Türkiye’nin değişen yönetim sistemine paralel olarak büyük bir dönüşüm sürecine girdiğine dikkat çeken Kaan, “Tazelenme Süreci” adını verdikleri bu yeni dönemde proje ve sonuç odaklı bir yaklaşım belirleyeceklerini belirtti. MÜSİAD’ı önümüzdeki dönemde yoğun bir çalışma temposunun beklediğini kaydeden Kaan, “Bugün sizlerle Balıkesir’de bir araya gelmeden önce, hafta sonu Konya’daydık. Konya ve Aksaray’da üyelerimizle bir araya geldik.16-18 Ekim tarihlerinde Bosna Hersek’te IBF programımızı gerçekleştirdik, dünyanın farklı bölgelerinden gelen iş dünyası temsilcileriyle buluştuk. Verimli bir iş forumu gerçekleştirdik. Konya ve Bursa şubelerimizden 50 iş insanımız, 17 Ekim’de Malezya ve Singapur’da iş forumlarına katılım gösterdi. Bir ekibimizle Hindistan’da 14-18 Ekim arasında, Hindistan İş Forumu’nu düzenledik. Genç MÜSİAD’ımız, 15-19 Ekim’de Çin’deki Asya-Afrika Genç Girişimciler Forumu’na katılarak, bölgedeki yatırım fırsatlarını yerinde inceledi. Eylül ayında, benim de dâhil olduğum kalabalık bir heyetle Özbekistan İş Forumu’nu ve yatırım fırsatlarını değerlendirdiğimiz iş gezilerimizi gerçekleştirdik. Bu yoğun tempo, artık bizim rutinimiz olacak. Daha çok çalışacağız, gece gündüz demeden hedeflerimize ilerleyeceğiz. Yeni dönemde sahanın nabzını tutarak topladığımız tüm verileri, başta üyelerimiz olmak üzere ülkemizin menfaatleri doğrultusunda işlemeyi ve üretmeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

 

MÜSİAD Balıkesir’in yeni başkanı Erdem Özer ise, MÜSİAD’ın bir medeniyet davası olduğunu ve böyle bir camiada görev almaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. Kendisini şube başkanlığı görevine getiren üyelerimize teşekkürlerini ileten Özer, önümüzdeki dönemde Balıkesir ve Türkiye için hep birlikte, yoğun bir şekilde çalışacaklarını kaydetti.