GENEL BAŞKAN KAAN’DAN HATAY VE ADANA’DA YOĞUN TEMASLAR

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurraman Kaan ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hatay Valiliği himayesinde düzenlenen 12. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açılışına katıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hatay Valiliği himayesinde düzenlenen 12. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı.

Fuarın açılışına İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Genel Başkan Abdurrahman Kaan, İskenderun Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuarın açılışında yaptığı konuşmada, geleceği şekillendirecek mesleklerin değiştiğini söyledi.

Bu değişimin her ülke ve toplumda aynı biçimde ortaya çıkmadığını belirten Kaan, bu nedenle iyi planlama yapmak gerektiğini ifade etti.

Kaan, iyi bir yol haritasıyla gençleri bu doğrultuda yönlendirmenin, geleceğe güçlü yürümenin en önemli adımlarından olduğunu dile getirdi.

Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına değinen Kaan, "Türkiye ekonomisi bir süredir uğradığı global şokların etkisini üzerinden atmaya ve dengelenme sürecine girmeye başladı. Yeniden büyüme trendini yakalaması ise elbette üretim ve ticaret planlamasını en iyi şekilde yapmaktan geçiyor." diye konuştu.

Piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 1'e yakın bir büyüme bandına geçildiğini söyleyen Kaan, şunları kaydetti:

"Ancak bu oran yılı büyüme serisiyle tamamlamamız için kafi değil. Elbette ikinci çeyrekle kıyaslandığında ve hatta geçen yılki şoklara verilen tepki anlamında ele aldığımızda bu rakamlar oldukça umut verici. Bunu söylerken Türkiye'nin geçmişine baktığımız zaman her 10 yılda bir darbe yaşadık. Özellikle yurt dışından çok ciddi, geçen seneki şoku hatırlarsanız, Türkiye'nin en büyük yaşadığı şoktur. Başka bir ülkenin başına gelse bunlar kaldırılacak yükler değildir."

İki gün sürecek fuara 80 firma katılıyor. Fuarda üniversite öğrencileri, firmaların insan kaynakları müdürleriyle doğrudan iş ve staj görüşmesi yapma imkanı bulacak.

Yoğun Ziyaret Trafiği

Açılışın ardından Hatay’ın önde gelen kurum ve kuruluşlarına ziyaretlerde bulunan Genel Başkan Kaan, ilk olarak İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turkay Dereli ile bir araya geldi. Buluşmada MÜSİAD’ın Ege Üniversitesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile gerçekleştirdiği iş birliği çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Kaan, İskenderun Teknik Üniversitesi ile de iş birliği yapılmasından duyacağı mutluluğu dile getirdi.

Genel Başkan Kaan, rektör ziyaretinden ardından Hatay Şube üyelerimizle bir araya geldi. Türkiye ve dünyadaki gelişmelere ilişkin üyelerimizle istişarelerde bulunan Kaan, MÜSİAD’ın çalışmaları ve Tazelenme Süreci hakkında bilgi verdi.

Programına İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretiyle devam eden Genel Başkan Kaan, Oda Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile bir araya geldi. Kaan, kurumların çalışmaları, iş birliği yapılabilecek hususlar ve bölge ekonomisi hakkında istişarelerde bulundu.

Hatay programımız kapsamında aynı zamanda Hatay Şubesi Eski Başkanı da olan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile de bir araya geldi.
Program kapsamında Hatay Valisi Rahmi Doğan’la da temasta bulunan Kaan, MÜSİAD’ın projeleri, Hatay’daki faaliyetleri ve hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaan ziyaretin ardından valilik tarafından düzenlenen akşam yemeği organizasyonuna katıldı.

Ziyaret trafiğine ertesi günde de devam eden Genel Başkan Abdurrahman Kaan,  Adana Valisi Mahmut Demirtaş'a da ziyarette bulundu. Ziyarette Tekirdağ'da hayata geçirilen Milli Üretim Üssü TEKMÜSKOOP Orta Ölçekli Sanayi Sitesi projesi hakkında bilgi veren Kaan, MÜSİAD'ın faaliyetleri ve bölgedeki fırsatlara dair değerlendirmelerde bulundu.