MÜSİAD ZÜRİH'E YENİ OFİS AÇTI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İsviçre'nin Zürih şehrinde yeni ofis binası Türkiye’nin Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı, Türkiye Zürih Başkonsolosu Asiye Nurcan İpekçi ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan katılımlarıyla gerçekleştirildi

MÜSİAD İsviçre’nin Zürih kentinde yeni ofis açtı. Törene, Türkiye’nin Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı, Türkiye Zürih Başkonsolosu Asiye Nurcan İpekçi, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve İsviçre Türk Toplumu Başkanı Levent Karaağaç da katıldı.

Açılış öncesi İsviçre’deki önemli kurum ve kuruluşlara ziyaretlerde bulunan Genel Başkan Kaan, MÜSİAD üyeleriyle de yakın temaslarda bulundu. Zürih’te faaliyetlerini sürdüren Enderli Metal Fabrikası’na da ziyarette bulunan Kaan, MÜSİAD olarak üyelerimize her ortam ve koşulda destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

İsviçre Ticarette ve Yatırımda Türkiye İçin Önemli Bir Partner

Ziyaretlerin ardından açılış törenine katılan Kaan, akşam gerçekleştirilen gala yemeğinde önemli mesajlar verdi. Avrupa’nın Türkiye ekonomisi için olmazsa olmaz bir önemde olduğunu kaydeden Kaan, İsviçre’nin de özellikle 2002 yılından sonra artan ticaret hacmi ile Türkiye için önemli bir konuma yükseldiğini belirtti. Konuşmasında İsviçre ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler hakkında da bilgi veren Kaan, “2002-2018 döneminde İsviçre’nin ülkemizdeki yatırımlarının toplamı 2,6 milyar dolara ulaşmıştır. Aynı dönemde İsviçre’deki Türk yatırımlarının toplamı ise 874 milyon dolardır. Bu bakımdan şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz; İsviçre, sadece ticarette değil aynı zamanda yatırımlar tarafında da Türkiye için önemli bir partnerdir.” dedi.

Bulunduğumuz Ülkelerin Ekonomisine Katkı Sağlıyoruz

Türkiye’nin 80 milyonluk nüfusu ve enerji yollarının güvenliği açısından Avrupa için vazgeçilemez bir aktör olduğuna dikkat çeken Kaan, Türkiye’nin sahip olduğu ekonomik ve siyasi istikrarıyla, birliğin iç çatışmalar yaşadığı devletlerle arasında set oluşturan önemli bir partner olduğunu vurguladı. Kaan, “Biz MÜSİAD’lı iş insanları olarak her zaman ilişkilerimizi daha da ileri taşımak için çalışıyoruz. Yalnızca ticareti geliştirmeye yönelik bir hedef değil. Temas ettiğimiz insan sayısını artırmak, bulunduğumuz ülkelerin ticari, ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sunmak için çabalıyoruz.” diye konuştu.

Dünyadaki Dönüşüme Ayak Uyduruyoruz

Dünyanın bugünkü konjonktürde büyük bir dönüş gerçekleştirdiğine dikkat çeken Kaan, devletlerin, şirketlerin ve bireylerin bu dönüşüme göre geleceklerini belirlediklerini ifade etti. MÜSİAD olarak dönüşüme ayak uydurmak adına “Tazelenme Süreci” başlattıklarını vurgulayan Kaan, “Biz de MÜSİAD olarak, kendi kurumsal ve yapısal dönüşümlerimizi başlattık. Tazelenme adını verdiğimiz değişim sürecimizi, 30 yıldır bağlı olduğumuz değerlere ve kuruluş amaçlarımıza sadık kalarak sürdürüyoruz. Uzun bir yolculuğu ifade eden tazelenme sürecini, kendi yönetim ve uygulama alışkanlıklarımızı değiştirmek olarak özetliyoruz. Tazelenme, MÜSİAD’ın etki ve güç alanını, daha etkin ve verimli hale getirmek için başlatılmıştır. Bizler, tazelenmeyle birlikte önümüze koyduğumuz hedeflere daha kararlı yürüyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.