AVRUPA BAŞKANLAR TOPLANTISI GENEL MERKEZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Avrupa Başkanlar Toplantısı, geniş bir katılımla İstanbul’da düzenlendi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Avrupa Başkanlar Toplantısı, geniş bir katılımla İstanbul’da düzenlendi.

Genel Merkezde düzenlen ilk günkü programda MÜSİAD Genel Başkan Vekili Ali Reis Topçu, MÜSİAD Global Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Avrupa’daki MÜSİAD Şube Başkanları ve temsilciler katıldı.

Programın ilk gününde MÜSİAD Genel Sekreteri İbrahim Çukur tarafından yeni dönemde başlatılan “Tazelenme Süreci”ne ilişkin bilgi verildi. MÜSİAD’ın değişen organizasyon yapısı, komite sistemi ve hedeflerine ilişkin sunum yapan Çukur, yeni dönemde proje ve sonuç odaklı bir anlayışa geçildiğinin bilgisini aktardı.

Avrupa Stratejik Bir Öneme Sahip

Toplantının selamlama konuşmasını yapan Genel Başkan Vekili Ali Reis Topçu ise Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden gelen MÜSİAD temsilcilerini Genel Merkez’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında Türkiye ekonomisi ve AB ekonomileri, ülkemiz ile AB arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler ile Brexit sonrası Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği hakkında bilgi veren Topçu, Avrupa’nın, Türkiye’nin en büyük ticari partneri olduğunu ve bu yönüyle stratejik bir öneme haiz olduğunu vurguladı. MÜSİAD olarak Avrupa’daki teşkilatlanma çalışmasına büyük önem atfettiklerini kaydeden Topçu, ilerleyen dönemlerde de bu anlayış doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.

Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Adnan Bostan, MÜSİAD’ın 2019 yılında yurt dışında gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2020 yılı planlaması hakkında da bilgi veren Bostan, Genel Merkez’in yurt dışı şubelerden beklentilerini dile getirdi.

Toplantıda söz alan Avrupa Şube Başkanları ve Temsilcileri, Avrupa’daki çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. MÜSİAD’ın Avrupa’daki üyelerinin karşılaştığı zorluklar ve problemler hakkında da bilgi veren üyelerimiz çözüm önerileri üzerine istişarelerde bulundu. Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan üyelerimiz, bu doğrultuda Genel Merkez ile ortak çalışmalar yürütülmesinin son derece faydalı olacağını ifade etti.

Programın ikinci bölümünde ise, İhracatı Geliştirme Komitesi Başkanı Hıfsı Soydemir, Diplomatik İlişkiler Komitesi Başkanı Zeki Güvercin, Akademi Komitesi Başkanı Abdurrahman Uzun, GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, TÜYAP Proje Müdürü Kayhan Akkır ve MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Muhammet Furkan Gümüş tarafından katılımcılara sunum yapıldı.

Toplantının ikinci gününde Cemile Sultan Korusu’nda üyelerle hasbihal toplantısı gerçekleştirildi. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın katılımlarıyla düzenlenen etkinlikte, MÜSİAD’ın beklenti ve hedefleri üyelerimizle paylaşıldı. Toplantıda, Diplomatik İlişkiler Komitesi Başkanı Zeki Güvercin “Lobicilik ve Diplomatik Temsiliyet” konu başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Program, Yurtdışı Şube Başkanları ve Temsilcilerinin gündemlerinin görüşülmesi ile sona erdi.