“AHDE VEFA” PROGRAMI ÖNCEKİ DÖNEM BAŞKANLARIMIZIN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yerel Üst Kurulu Üye İlişkileri Komitesi’nce düzenlenen “Ahde Vefa” programı MÜSİAD Genel Merkez’de gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyük Dede, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati, Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan, Kurucu Başkanımız Erol Yarar, 2. Dönem Genel Başkanımız Ali Bayramoğlu, 3. Dönem Genel Başkanımız Ömer Bolat, 5. Dönem Genel Başkanımız ve DEİK Başkanı Nail Olpak, İTO Başkanı Şekip Avdagiç, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve geçmiş dönemlerde MÜSİAD’ın çeşitli kademelerinde görev alan üyelerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın kuruluşu ve bugünlere ulaşma öyküsü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

MÜSİAD Mücadelenin Diğer Adıdır

MÜSİAD’ın 30 yıllık süre zarfında ekonomik krizler, darbe girişimleri ve kapatılma davaları gibi birçok sıkıntının üstesinden geldiğini vurgulayan Kaan, “İşte bu sebeple, MÜSİAD, mücadelenin diğer adıdır diyoruz” şeklinde konuştu. 

MÜSİAD olarak her zaman birlikte olmanın, beraber büyümenin gücüne inandıklarını belirten Kaan,” MÜSİAD, henüz, kuruluşuyla ülkedeki önemli bir önyargıyı kırma mücadelesindeyken, bugün andığımızda dahi, ilk günkü sarsıntıyla zihinlerimizde yankılanan bir felaket yaşadık: 28 Şubat! Bu, MÜSİAD olarak karşılaştığımız en sert fırtınalardan biriydi. Başkanlarımız yargılandı, kapatılma tehdidiyle karşı karşıya kaldık, üyelerimize vergi cezaları kesildi, polis baskınları yaşadık, çarpıtma ve yalan haberlerle hedef gösterildik. Bugün demokrasi güzellemeleriyle ekranları, gazete köşelerini ve konferans salonlarını süsleyen isimler, o dönemde işaret parmaklarını sallayarak bizleri oyun dışına itmenin hesaplarını yapıyordu. Biz, hiçbir şeyi unutmuyoruz, yaşatılan zulmün hiçbir karesini hafızamızdan silmiyoruz, kabul etmiyoruz. Fakat bizim artık kin güderek kaybedeceğimiz, ülkemize kaybettireceğimiz bir zaman yok.” dedi.

MÜSİAD Demek Memleket Sevdası Demektir

MÜSİAD’ın her zaman demokrasinin yanında yer aldığına dikkat çeken Kaan, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde de bu anlayış doğrultusunda hareket ettiklerini kaydetti. Kaan, “ MÜSİAD olarak, "15 Temmuz, Karanlıktan Aydınlığa" sloganıyla duruşumuzu ortaya koyduk. Takip eden günlerde, bu duruşumuzu destekleyen çalışmalar yürüttük. Türkiye’yi dolaşarak, “Gelecek Senin, Sahip Çık” dedik. 28 Şubat örneğinde de 15 Temmuz’da da, vatanın söz konusu olduğu her konuda; ortalık alev alev yanarken gözden kaybolan, her şey yoluna girdiğinde yeniden belirenlerden olmadık. Çünkü MÜSİAD, her şey yolundayken varlık gösteren, rüzgâr tersine döndüğünde ortadan kaybolan bir yapı olmadı hiçbir zaman. MÜSİAD, kötü gün dostudur! MÜSİAD demek, memleket sevdası demektir!” diye konuştu.

“Yüksek ahlak, ileri teknoloji, güçlü Türkiye” idealiyle yola çıktıklarını sözlerine ekleyen Kaan, “ Bu ideale, hep birlikte ulaşacağız. Bu toprakların bereketine, Türk Milleti’nin gücüne inanan iş insanları olarak, bu memleketin evlatları olarak üretmeye ve büyümeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Program, Türkiye’nin ve MÜSİAD’ın yaşadığı sıkıntılı dönemlerde görev alan önceki dönem Genel Başkanlarımız ve Bakan Yardımcılarımızın konuşmalarıyla devam etti. Açıklamalarıyla MÜSİAD’ın yakın dönem tarihine ışık tutan başkanlarımız, birlik ve bütünlük içerisinde hareket ederek kriz dönemlerinin üstesinden gelmeyi başardıklarını vurguladı.

Programda 20 yılı aşkın süredir MÜSİAD’a üyeliği bulunan katılımcılarımıza plaket ve hediye takdimi yapıldı. Etkinlik, aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.