ENERJİDE VERİMLİLİK KONUSU MÜSİAD’DA ELE ALINDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Maden ve Enerji Yönetimi Komitesince “Enerji Maliyetlerimi Nasıl Düşürebilirim?” başlıklı panel programı düzenlendi.

Etkinliğe, Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi Başkanı Dr. Cihad Terzioğlu, MÜSİAD Yenilenebilir Kaynaklar ve Atık Yönetimi Komitesi Başkanı Gökhan Yetkin, MÜSİAD Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi Başkan Yardımcısı Altuğ Karataş ve Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkanı Kutay Kaleli katıldı. 

Enerjide Büyük Bir Dönüşüm Yaşanıyor

Programda konuşan Genel Başkan Kaan, Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında dünyadaki rakipleriyle yarışmak için önünde hiçbir engel olmadığını belirterek, "Sanayiciler olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına erişim ve bunların verimli kullanımı noktasında artık harekete geçme zamanıdır." dedi.

Kaan, enerji tüketiminin son yıllarda tüm dünyada artmasıyla kaynakların verimli kullanımının tartışmaya açıldığını söyledi. Bugün dünyanın enerji sektöründe bir dönüşüm yaşadığını dile getiren Kaan, "Enerji ihtiyacını, fosil kaynaklardan ziyade, büyük ölçüde yenilenebilir enerjiden sağlamak, bu dönüşümün en önemli noktalarından biri oluyor." ifadesini kullandı.

Artık Harekete Geçme Zamanı

Kaan, MÜSİAD'ın sanayicileri kendi elektriğini üretmeye teşvik ettiğine işaret ederek, "Bugün, 4-5 yıl içinde kendini amorti eden sistemler kurarak, alternatif enerji kaynaklarıyla çok rahat bunu sağlayabiliyoruz. Ayrıca, üretmek yetmez diyoruz. Bir de bu kaynağı en doğru şekilde yönetelim. Çünkü dünyada nüfus artıyor. Aldığımız verimi katlayalım ki maliyetlerimizi aşağı çekelim. Böylece sanayiciler olarak omuzladığımız ağır yükü bir miktar da olsa azaltabilelim." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında dünyadaki rakipleriyle yarışmak için önünde hiçbir engel olmadığına işaret eden Kaan, "Sanayiciler olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına erişim ve bunların verimli kullanımı noktasında artık harekete geçme zamanıdır." diye konuştu.

Enerji Verimliliğinin Sağlanması ve Fırsatlar Konusunda Bilgi Verildi

MÜSİAD Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi Başkanı Cihad Terzioğlu da enerji verimliliğini sanayici ve ticarethanelere anlatmak, somut uygulanmış örneklerini göstermek ve çıktılarını paylaşmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Programda “Dijitalleşme ile Enerji Verimliliği” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Terzioğlu, “Enerji İzleme” ve “Canlı Yayında Enerji” konuları hakkında açıklamalarda bulundu. 

Anlık Elektrik Miktarı ve Maliyeti, Anlık Tüketim ve Verimlilik, ERP Entegrasyonu ve Uzaktan Verimlilik Etüdü konularında da değerlendirmelerde bulunan Terzioğlu, Enerji Verimliliği hakkında bilgi verdi.

MÜSİAD Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi Başkan Yardımcısı Altuğ Karataş ise Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Finansman Yöntemleri konusunda sunum gerçekleştirdi. 

Konuşmasında Enerji Verimliliği ve Enerji Etüdü konularında bilgilendirmede bulunan Karataş, bu kapsamda aydınlatma sistemleri, soğutma sistemleri ve basınçlı hava gibi sistemler hakkında bilgi veren tasarruf önerilerinde bulundu.

Enerji verimliliği konusundaki fırsatlar ve yönetmelikler hakkında da bilgi veren Karataş, devletin sunduğu destekler ve teşvikler konusunda da değerlendirmelerde bulundu.