MÜSİAD GENEL BAŞKANI ABDURRAHMAN KAAN, TÜRKİYE–BİRLEŞİK KRALLIK STA ANLAŞMASINI DEĞERLENDİRDİ

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye ve Birleşik Krallık arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Kaan’ın açıklaması şöyle:


Malumunuz; yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 oranında büyüyen Türkiye ekonomisinde tüketim harcamalarının büyümeye “katkısı” 5,5 puan olurken, yatırımların katkısı ise 5,2 puan olmuştu. Bu dönemde net dış talep ise maalesef büyümeyi 9,1 puan aşağıya çekmişti. Bu noktada MÜSİAD olarak, Türkiye ekonomisinin pozitif büyüme eğiliminin kalıcı bir nitelik kazanabilmesi için, mutlaka net dış talebin de pozitife dönmesi gerektiğine işaret etmiş ve yeni dönemde ihracata yönelik yeni bir stratejinin belirlenmesinin doğru bir adım olacağını ifade etmiştik. 

Bu bağlamda Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasını oldukça önemsiyoruz. Nitekim 2019 yılı genelinde 10,9 milyar dolar, 2020 yılı Ocak-Ekim döneminde ise 9,0 milyar dolarla en çok ihracat yaptığımız ülke konumunda bulunan Birleşik Krallık, dış ticaret fazlası verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. 

Bölgeye ilişkin pazar payımızın korunmasını ve hatta mevcut seviyenin de üzerine çıkılmasını sağlayacağına inandığımız bu anlaşma ile Gümrük Birliğinin getirmiş olduğu kazanımları korumuş olduk. Türkiye'nin Birleşik Krallık ile ilişkilerini daha da derinleştirilmesi ve söz konusu pazarda ülkemizin rekabet gücünün korunmasına yönelik atılan adımların birincisi olarak gördüğümüz bu STA’nın, 2021 yılına ilişkin büyüme rakamlarında net dış talebin yönünü pozitife çevirmesinde oldukça etkili olacağına inanıyoruz. 

MÜSİAD olarak uzun süredir bizim de gündemimizde yer alan bu anlaşma için; başta T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan olmak üzere, imzaların atılmasında emeği olan bütün devlet ricaline teşekkürlerimizi sunuyoruz.